- AU Blog - https://www.akademia-umyslu.pl/blog-core -

10 korzyści, dla których warto studiować na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Jesień życia nie musi być czasem stagnacji, zwolnienia tempa życia i zrezygnowania. To doskonały moment, żeby zrobić coś tylko dla siebie, na przykład nauczyć się czegoś nowego.  Nie szukajmy wymówek, spójrzmy na korzyści!  My znaleźliśmy ich aż dziesięć.

 

Osoby starsze mogą, a nawet powinny zadbać o swoją edukację, zdobywanie nowych umiejętności, poszerzanie horyzontów. Mają ku temu doskonałe predyspozycje i możliwości, a co ważne, z pewnością na tym zyskają. W wielu miastach działają m.in. Uniwersytety Trzeciego Wieku, a ich oferta jest naprawdę nie do przecenienia.

 

Czas na ciebie!

 

Oto aż 10 korzyści, dla których warto rozpocząć tę przygodę, ale jesteśmy przekonani, że nie jest to lista zamknięta:

 

  1. Nauka jest doskonałym sposobem na ćwiczenie pamięci – a ćwiczona pamięć jest dłużej sprawna.
  2. Masz teraz więcej czasu dla siebie – poświęć go na własny rozwój.
  3. Zajęcia na uczelni są doskonałym sposobem na poznanie nowych i ciekawych ludzi.
  4. Uniwersytety mają bardzo bogatą ofertę edukacyjną (np. kursy językowe, zajęcia rehabilitacyjne, szkolenia informatyczne) – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
  5. To możliwość podążania z duchem czasu, bycia na bieżąco i pozostania w kontakcie z teraźniejszością i nowoczesnością.
  6. Rozwijaj swoje umiejętności i ucz się od najlepszych – a może odkryjesz nowy talent?
  7. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest specjalnie tworzony dla osób starszych i przez nie współtworzony – odpowiada więc ich szczególnym potrzebom.
  8. Sprzyjająca forma nauki – brak egzaminów, terminów czy innych wymogów formalnych. Nauka przynosi tylko przyjemność i pozbawiona jest stresu.
  9. To właśnie teraz możesz zrealizować swoje młodzieńcze marzenia.
  10. Uniwersytet Trzeciego Wieku to też szansa na dzielenie się własną wiedzą z innymi.

 

Pani Bożena jest słuchaczką UTW od 6 lat i, jak mówi, nie są konieczne specjalne predyspozycje, żeby uczestniczyć w zajęciach, ale należy spełniać jeden warunek: trzeba chcieć!

 

Na pewno w naszym wieku nie mamy tej pamięci, którą się miało kiedyś, ja kiedyś raz przeczytałam i już wszystko rozumiałam, trzy razy przeczytałam wiersz i już znałam na pamięć! W tej chwili tak nie jest, nawet jeśli coś się pamiętało, to często zapominam. Ale uważam, że jeżeli nie będziemy ćwiczyć cały czas pamięci, to w ogóle ją stracimy, a naprawdę mamy szansę utrzymać ją na dobrym poziomie, a nawet rozwinąć. Ona będzie lepsza, jeżeli mózg będzie cały czas pracował.

 

Opinię tę potwierdza terapeuta Paulina Głuska, która – pracując na co dzień m.in. z osobami starszymi – dostrzega wyraźną różnice w jakości życia osób aktywnych:

 

Obecnie Uniwersytety Trzeciego Wieku stanowią najlepszą formę aktywizacji ludzi starszych. Jednostki te nie tylko przystosowują seniorów do życia w dynamicznie zmieniającym się świecie, ale przede wszystkim zaspokajają potrzebę stymulacji psychicznej. Uczestnicząc w warsztatach, szkoleniach, kursach i wykładach osoby starsze podejmują wysiłek fizyczny oraz umysłowy, ćwiczą zapamiętywanie oraz utrzymują więzi społeczne co usprawnia procesy poznawcze, czyli m.in. koncentrację, uwagę oraz zapamiętywanie, a to jest bardzo ważne w codziennym życiu.

 

Do dzieła!

 

Drodzy seniorzy, przeglądaliście już oferty pobliskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku? Na naukę nigdy nie jest za późno, a tym bardziej na nowe przyjaźnie, doświadczenia i radość! Tak więc, do nauki gotowi, start!

 

 

 

Uniwersytety Trzeciego Wieku są w Polsce coraz bardziej popularne – zdobyły już rzesze zwolenników. Szacuje się, że obecnie działa ich ok. 200. Powstają przy publicznych oraz prywatnych uniwersytetach i politechnikach. Słuchaczem UTW może zostać każda osoba po 50. roku życia – wystarczy złożyć deklarację udziału i wnieść symboliczną opłatę członkowską ok. 50 zł na rok.