- AU Blog - https://www.akademia-umyslu.pl/blog-core -

Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

Brak ci energii? Niechętnie wstajesz rano do pracy? Na samą myśl o poniedziałku tracisz chęć do wszystkiego? Czujesz się zrezygnowany, osłabiony, pokonany? Być może cierpisz na syndrom wypalenia zawodowego. Choć brzmi groźnie, można sobie poradzić z tym problemem.

 

 

Alarmujące fakty

 

Chociaż powszechnie uważa się, że wypalenie zawodowe dotyka osoby z długim stażem pracy, dzisiaj nawet dwudziestokilkulatkowie skarżą się na to, że nie mają siły pracować, czują się zestresowani i doskwiera im ogólne osłabienie. Fora internetowe pękają w szwach od opowieści osób, które nie radzą sobie z problemami związanymi z poczuciem wypalenia zawodowego.

 

 

Raport Bassama Aouila [Bydgoszcz, 2009, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu] pokazuje, że objawy wypalenia zawodowego mogą dotyczyć prawie 50% społeczeństwa. Nieistotne są tutaj wiek czy wysokość pensji, ale najczęściej jednak problem dotyka kobiet. Skala tego negatywnego zjawiska wciąż rośnie. I choć istnieją zawody szczególnie narażone na pojawienie się wypalenia zawodowego (np. nauczyciel, lekarz, pracownik opieki społecznej), problem ten może dotknąć każdego. Co gorsze, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ogólne złe samopoczucie jest spowodowane właśnie wypaleniem zawodowym.

 

 

Nie daj się!

 

Warto wziąć sprawy w swoje ręce, bo naprawdę można zrobić wiele, by poradzić sobie z problemem:

 

 

 

Specjaliści podkreślają, że w tych zawodach, które szczególnie narażone są na syndrom wypalenia zawodowego ważne jest nie tylko działanie samego pracownika, ale także interwencja ze strony pracodawcy:

 

Jeżeli czujesz, że znajdujesz się w grupie ryzyka, powinieneś m.in. regularnie poddawać weryfikacji swoje cele i priorytety, analizować, czy wymagania, które stawia przed tobą szef, są adekwatne do umiejętności i kompetencji, warto rozmawiać o tym z pracodawcą – mówi terapeuta Paulina Głuska.

 

 

Lepiej zapobiegać

 

Dbaj o siebie i o swój umysł. W wolnym czasie lepiej rozwiąż SUDOKU, zamiast myśleć o jutrzejszych zadaniach do wykonania w pracy. Najważniejszy jest ciągły rozwój. Ucz się, ćwicz, rozwijaj swoje umiejętności, zdobywaj nowe zdolności, poszerzaj swoje horyzonty, znajdź pasję i pielęgnuj zainteresowania. Potraktuj swój umysł jak diament, który trzeba nieustannie szlifować. Takie podejście przyniesie ci same korzyści – a na pewno pomoże uchronić przez wypaleniem zawodowym.