Praktyczne ćwiczenie pamięci – POSZUKIWANY

Ćwicz pamieć z programami Akademia Umysłu

Zapamiętywanie innych ludzi to jeden z kluczowych elementów nawiązywania przyjaznych stosunków w życiu prywatnym i zawodowym. Inni ludzie lubią, gdy pamiętamy ich twarze czy imiona i z tego powodu odczuwają do nas większą sympatię. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zapamiętując ich, udowadniamy iż są dla nas kimś ważnym, komu warto poświecić czas i energię. Ta umiejętność jest podstawą budowania przyjaznych relacji z innymi ludźmi.

 

A co mogą zrobić osoby, które dotyka problem z zapamiętywaniem nowo poznanych osób? Jest on szczególnie odczuwalny, kiedy wchodzimy w nieznane środowisko, np.: pierwszego dnia w nowej pracy czy szkole. W takich sytuacjach dopada nas ogromy stres już na samą myśl, że będziemy musieli zapamiętać twarze kilkunastu czy kilkudziesięciu osób w ciągu najbliższych dni, nie mówiąc już o dodatkowym zapamiętaniu ich imion i nazwisk.

 

Z twarzy podobny zupełnie do nikogo

 

Zapamiętywanie ludzi jest umiejętnością, która wymaga od nas zarówno odpowiedniego nastawienia, jak i koncentracji na osobie oraz uruchomienie spostrzegawczości. Jak sobie zatem radzić w takich sytuacjach? Oto kilka praktycznych porad, dzięki którym łatwiej zapamiętasz twarze i nazwiska dopiero co poznanych osób:

 

Pomoże Ci pozytywne nastawienie i wizualizacja. Wyobraź sobie tę przyszła chwilę, w której widzisz twarze i słyszysz nazwiska z ust nowo poznanych osób. Jesteś rozluźniony, opanowany, podając rękę uśmiechasz się.

 

Skoncentruj całą swoją uwagę na osobie, którą właśnie poznajesz, tak by nic poza kontaktem z drugim człowiekiem nie rozpraszało Twojej uwagi. Staraj się cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy i uśmiechaj się.

 

Staraj się uważnie obserwować poznaną osobę. Zwrócić uwagę na charakterystyczne elementy wyglądu (fryzurę, kolor włosów, pieprzyk), podobieństwo do znanej postaci (np. aktora czy dawnej koleżanki ze szkoły). Im dokładniej przeanalizujesz daną twarz i znajdziesz więcej charakterystycznych cech, które najłatwiej zwracają na siebie Twoja uwagę, tym lepiej. Ponadto obserwuj zachowanie osoby oraz sposób mówienia, śmiech. Pamiętaj, że to nieuważne patrzenie na druga osobę jest jednym z powodów słabej pamięci!

 

W trakcie rozmowy jak najczęściej powtarzaj i używaj imienia nowo poznanej osoby, np. przed chwilą poznałeś Kasię, zapytaj ją: „Kasiu, jak długo pracujesz w firmie?”. Możesz także powtarzać w myślach: „To jest Kasia Kasia Kasia Kasia”.

 

– Do zapamiętywania uruchom także swoją wyobraźnią. Postaraj się znaleźć u drugiej osoby cechę charakterystyczną, np. bliznę na policzku czy szeroki, piękny uśmiech i połącz tę cechę z usłyszanym imieniem czy nazwiskiem. Następnie zamień je na obrazowe skojarzenia – mogą być one śmieszne, przesadzone (to spowoduje, że łatwiej je zapamiętasz).

 

– Dodatkowo na co dzień ćwicz sztukę uważnej obserwacji i stopniowo rozwijaj swoje umiejętności. Przez kilka dni przyglądaj się ludzkim ustom, potem oczom i brwiom. Ucz się rozpoznawać cechy charakterystyczne w wyglądzie innych ludzi. Dzięki temu nauczysz się patrzeć na ludzi w indywidualny sposób.

 

Chcieć to móc!  Praktyczny trening zapamiętywania twarzy

 

Pamiętaj, iż nie ma czegoś takiego, jak zła pamięć do twarzy czy imion – bo jeśli ich nie pamiętasz oznacza to, że nie robisz nic, aby je zapamiętać. I niestety dobra wola to nie wszystko, bo nie wystarczy po prostu bardziej się starać zapamiętywać. Do tego niezbędny jest ciągły trening pamięci i spostrzegawczości.

 

Mamy dla Ciebie niespodziankę! Poznaj specjalnie zaprojektowane ćwiczenie: POSZUKIWANY pochodzące z programu Akademia Umysłu Pamięć cześć 2.

Zagwarantuje ono nie tylko szybkie efekty poprawy pamięci, ale także dostarczy Tobie dużo radości i rozrywkę na długie zimowe wieczory.

 

Cel ćwiczenia:

Celem tego zadania jest wyćwiczenie umiejętności zapamiętywania twarzy w oparciu o ogólne wrażenie, ale też o rzadko zauważane szczegóły.

 

Jak grać?

Przyjrzyj się twarzy poszukiwanego. Zwróć uwagę na szczegóły.

Ujrzysz tego samego poszukiwanego, ale pozbawionego istotnych elementów twarzy. Twoim zadaniem jest wybrać właściwe spośród możliwości prezentowanych obok.

 

Co zyskasz, wykonując to ćwiczenie?

Dzięki temu ćwiczeniu nauczysz się znajdować cechy charakterystyczne twarzy nowo poznanych osób. Dzięki temu z łatwością będziesz w stanie nie tylko rozpoznać na ulicy osobę widzianą tylko raz, ale także będziesz w stanie opisać twarze znanych Ci osób.

 

Złota rada!

Zapamiętując twarz, postaraj się zwrócić uwagę na jak największą ilość szczegółów. Będzie Ci łatwiej, jeżeli zwrócisz uwagę na elementy, które wzajemnie do siebie nie pasują, na przykład kolor włosów i brwi. Nie koncentruj się jednak nadmiernie na szczegółach. Zapamiętaj ogólne wrażenie, jakie robi twarz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dobrać pasujące elementy.

 

UWAGA!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningu pamięci, koncentracji i szybkiego czytania z wykorzystaniem programów Akademia Umysłu? Koniecznie pobierz BEZPŁATNE poradniki >

 

Już dziś zagraj ZA DARMO!

Zapamiętywanie twarzy potraktuj jako doskonałą zabawę

z własnym umysłem i wyobraźnią!

Poszukiwany

Na ekranie wyświetlany jest list gończy, który przedstawia poszukiwaną osobę. Zapamiętaj jej wygląd. Następnie odtwórz go, klikając odpowiednie elementy: włosy, nos, usta, itd. Ćwiczenie doskonali umiejętność zapamiętywania szczegółów.

Poszukiwany

Zagraj

Zobaczysz list gończy, który przedstawia poszukiwanego. Zapamiętaj szczegóły
jego wyglądu: włosy, usta, nos, itd.

Gdy się pokaże portret pamięciowy z lewej strony ekranu, kliknij brakujący element twarzy.
Po każdej próbie kliknij Dalej.

Powodzenia!!

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków