- AU Blog - https://www.akademia-umyslu.pl/blog-core -

Sawant = Genialny

Pamiętacie film Rain Man [1] z Tomem Cruisem i Dustinem Hoffmanem? Ten film nie był po prostu wymysłem scenarzystów – historia została oparta o życie prawdziwego człowieka, geniusza z upośledzeniem umysłowym – sawanta.

 

Genialni głupcy

 

Tak kiedyś nazywani byli ludzie, którzy z jednej strony są upośledzeni np. autystycznie, a z drugiej mają niezwykłe zdolności, np. doskonałą pamięć. Większość ich zdolności dotyczy funkcji typowych dla prawej półkuli mózgu i ma charakter artystyczny (malarstwo, rzeźba), wizualny lub motoryczny (np. zręczności manualne lub orientacja przestrzenna).

 

Niektórzy sawanci mają zdolności językowe– potrafią w krótkim czasie opanować ogromną ilość słów i zagadnień gramatycznych z obcego języka, zwykle bez zrozumienia.

 

Częściej wykazują zdolności muzyczne (najczęściej używanym przez sawantów instrumentem jest fortepian) i rachunkowe (sawant jest w stanie podać w ciągu kilku sekund dzień tygodnia sprzed 4000 lat lub odtworzyć bardzo długi ciąg cyfr).

 

U niektórych sawantów pojawia się zdolność precyzyjnego odmierzania czasu z dokładnością porównywalną do zwykłych zegarów.

 

Hipotezy dotyczące sawantyzmu formułowane przez naukowców sugerują, że przyczyną upośledzenia jest uszkodzenie lewej półkuli mózgu i dominujących w niej procesów, które pobudzają  prawą półkulę do zwiększenia aktywności w celu kompensacji utraconych funkcji. Potwierdziły to badania pneumoencefalograficzne mózgu z 1975 roku.

 

Niezwykłe zdolności

 

Pierwszy przypadek sawantyzmu został odkryty w 1789 roku przez Benjamina Rusha [2], znanego amerykańskiego psychiatrę, który opisał niezwykłe zdolności Thomasa Fullera. Pomimo znikomej znajomości matematyki, potrafił on na pytanie dotyczące liczby sekund, które przeżył przykładowy człowiek w ciągu 70 lat, 17 dni i 12 godzin, w ciągu kilkudziesięciu sekund udzielić bezbłędnej odpowiedzi – 2 210 500 800.

 

Rain-Man_poster_goldposter_com_5-533x800 [3]

 

Do dzisiaj opisano około 100 przypadków upośledzonych geniuszy. W tym między innymi Kima Peeka [4], który był inspiracją do nakręcenia filmu Rain Man. Prawdziwy Rain Man znał na pamięć 12 tys. książek, wszystkie numery kierunkowe, kody pocztowe oraz przypisane do nich sieci telekomunikacyjne i telewizyjne. Urodził się w 1951 roku w Salt Lake City z uszkodzeniem mózgu i niedorozwojem. Czytał z prędkością 1 książki na godzinę i zapamiętywał niemal wszystko co przeczytał.

 

Inny znany sawant Daniel Tammet [5] posługuje się 11 językami ponadto tworzy także swój własny – Mänti, oparty na estońskim  i fińskim. Jest rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci 22 514 cyfr liczby pi. Bezbłędne podanie wszystkich cyfr zajęło mu 5 godzin i 9 minut. Pod tym linkiem znajdziecie serię filmów o Danielu po polsku>> [6]