- AU Blog - https://www.akademia-umyslu.pl/blog-core -

Siła koncentracji

 

Nigdy nie zapomnę, jakie wrażenie zrobił nam mnie widok, gdy lupa przy pomocy słońca doszczętnie spaliła kartkę papieru. Nie byłoby to możliwe bez dokładnego skupienia promieni słonecznych na jednym punkcie. Drobne przesunięcie lupy zbyt blisko lub za daleko od papieru mogło zaprzepaścić cały eksperyment, bo promienie słoneczne nie skupiłyby się wystarczająco intensywnie w jednym miejscu.

 

To doświadczenie pokazuje, jak istotna jest koncentracja i jaką może mieć siłę.

 

Koncentracja to umiejętność skupiana uwagi na zadaniu, myśli, przedmiocie. W stanie silnej koncentracji nic nie jest w stanie nas rozproszyć, cała nasza energia skupia się na jednym zadaniu i dzięki temu możemy go efektywnie wykonywać.

 

Skąd to znasz?

 

Muszę uczyć się na egzamin lub do pracy. Siedzę wygodnie na kanapie, trzymam książkę, czytam. Po chwili robię się głodna, więc idę coś zjeść. Wracam i znowu czytam, jednak za oknem słyszę, jak sąsiedzi głośno rozmawiają i moja uwaga wylatuje przez okno. Niedługo po tym, czuję się już zmęczona, więc włączam radio lub TV… czas płynie. Chyba każdy to zna.

 

Nikt z nas nie rodzi się z umiejętnością doskonałej koncentracji, nabywamy ją poprzez naukę, ćwiczenia, ale warto poświęcić na to trochę czasu.

 

Dzięki dobrej koncentracji uwagi szybciej się uczymy, wspomagamy pamięć, kontrolujemy nasze myśli, nabieramy pewności siebie i umiejętności medytacji, łatwiej osiągamy nasze cele.

 

koncentracja_zabawna-grafika-ciężarówka [1]

 

Rysunek ze strony: http://www.joemonster.org/sp/stara/cyrk.html [2]