- AU Blog - https://www.akademia-umyslu.pl/blog-core -

Trzy największe mity

Umysł ludzki chociaż ciągle okryty jest licznymi tajemnicami i niedomówieniami, wbrew pozorom jest już całkiem nieźle „przebadany”. Mimo tego ciągle krążą różne popularne przekonania na jego temat. Oto trzy największe mity na temat umysłu.

 

MIT 1:

Używamy tylko 10% (12%, 15% lub równie inny mały procent) naszego mózgu.

 

Chyba każdy słyszał stwierdzenie, jak to człowiek nie wykorzystuje swojego mózgu nawet w połowie. Niekiedy mówi się o 10%, niekiedy o 12%, ale ciągle oscylują wokół raczej niskiego procenta. Skąd to się wzięło? Jak to zwykle bywa, z pewnego niedomówienia i złej interpretacji. Zdanie o niewykorzystanych możliwościach mózgu powiedział William James, amerykański psycholog i filozof – chciał w ten sposób podkreślić, że jako ludzie możemy jeszcze wiele osiągnąć. Nie było to stwierdzenie oparte na naukowych badaniach, a mimo to tak zaczęło funkcjonować.

„Fakt” o niewykorzystanych możliwościach umysłu był wykorzystywany przez wiele różnych osób, którym zależało na promowaniu ich metody na zwiększenie tego procenta. A prawda jest taka, że używamy mózgu w całości i to każdego dnia. Różne części naszego umysłu odpowiadają za bardzo różne czynności, wiele rzeczy wykonujemy nawet nie będą do końca świadomym, czy też nie musimy w pełni zajmować się „kontrolowaniem” działania. Jeżeli na przykład czytamy gazetę i przy okazji pijemy herbatę, to nasze ciało wykonuje szereg czynności, jak trzymanie gazety, czytanie i przetwarzanie informacji, trzymanie kubka z herbatą i smakowanie napoju. Dodatkowo słyszmy różne odgłosy, obserwujemy po trochę przestrzeń dookoła, siedzimy (wbrew pozorom ta czynność też wymaga stałej pracy naszego mózgu). Nie zapomnijmy też o oddychaniu, trawieniu, a nawet przepływie krwi. Za to wszystko odpowiada nasz mózg. Niektóre części mózgu mogą być bardziej aktywne lub mniej, ale nie zmienia to faktu, że nawet jeśli wydaje się, że niewiele robimy, to nasz umysł ciągle ciężko pracuje!

 

MIT 2:

Istnieją prawo- i lewostronne dominujące cechy charakteru.

 

Drugi mit mówi o tym, że są ludzie, których prawa strona mózgu jest bardziej dominująca i przez to są oni bardziej kreatywni, działają intuicyjnie, zaś osoby, które bardziej są zorientowane na rozwiązywanie problemów, lubią działać linearnie i logicznie, mają mocniejszą lewą półkulę. Źródła tego założenia mają swój początek jeszcze w XIX wieku, kiedy to odkryto, że wraz z uszkodzeniem po którejś stronie mózgu, traci się pewne umiejętności. Stwierdzenie to również po dziś dzień ma wielu wiernych wyznawców, a nawet na co dzień zwykło się powtarzać taki „fakt”. Przez jakiś czas nawet sami naukowcy skłaniali się do tego, ale liczne badania pokazały, że działanie półkul mózgowych jest o wiele bardziej zawiłe i zależne od siebie, niż wcześniej sądzono. Taka czynność jak nauka języka jest przypisywana aktywności lewej stronie mózgu. W rzeczywistości obie strony bardzo aktywnie biorą w tym udział: lewa strona bardziej odpowiada za gramatykę i wymowę, ale za to prawa za intonację. I nie ma mowy by można było wykorzystywać tylko jedną półkulę mózgu bez pracy drugiej. Dlatego też wbrew pozorom nie można tak łatwo tworzyć podziały na ludzi, których osobowość (czy też charakter) zależy od zwiększonej pracy lewej czy prawej stronie mózgu.

 

MIT 3:

Wszystkie uszkodzenia  w mózgu są nieodwracalne.

 

To chyba najbardziej popularny mit na temat umysłu. Kiedyś uważano, że jeżeli nastąpią jakiekolwiek uszkodzenia w mózgu, to nie możemy liczyć na regenerację (powtarzano, że rodzimy się z określoną i skończoną liczbą komórek), a tym bardziej powstanie nowych komórek. Nic bardziej mylnego! Coraz liczniejsze badania pokazują coś całkiem przeciwnego. Po doznaniu uszkodzenia w mózgu może nastąpić proces przywracania i tworzenia nowych połączeń.  I co jeszcze bardziej optymistyczne, naukowcy zauważyli, że w niektórych przypadkach dochodzi nawet do tworzenia nowych komórek w mózgu (proces ten nazywany jest neurogenezą). To zjawisko wymaga jeszcze wielu badań i eksperymentów, dzięki którym lepiej pozna się jego przebieg.