- AU Blog - https://www.akademia-umyslu.pl/blog-core -

Zimny odczyt

Często zastanawiamy się nad tym, czy wróżki, wróżbici, specjaliści od horoskopów rzeczywiście potrafią przewidywać przyszłość i znają naszą przeszłość.


Może są wśród nich prawdziwe media, jednak większość sprytnie wykorzystuje fakt, że ludzi łączy wiele wspólnych cech osobowości,  a także faktów z życia (wiek, zdrowie, choroba, śmierć, pieniądze). Ponadto w niepewnych czasach czy podczas życiowych zakrętów ludzie pragną zawczasu dowiedzieć się co ich czeka. A jeżeli coś zostało nam już przepowiedziane i w dodatku głęboko wierzymy, że to się spełni…to sami swoimi czynami realizujemy scenariusz napisany przez wróżbitę.

 

ZIMNY ODCZYT to technika wykorzystywana przez iluzjonistów, mentalistów, różnego rodzaju medium i wróżbitów. Ma na celu przekonanie innych, że wiemy o nich więcej niż w rzeczywistości. W jaki sposób? Przez uważną obserwację ruchów, mowy ciała, ubioru, pochodzenia, sposobu mówienia itd. bez posiadania wiedzy na temat tej osoby czy jej życia z innych źródeł. Dodatkowo rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Następnie łącząc wszystkie zebrane informacje prowadzący jest w stanie na swoich odbiorcach zrobić wrażenie znawcy oraz osoby potrafiącej przenikać ich dusze.

 

Ponadto stosuje się jeszcze kilka innych technik „wyciągania” informacji.

 

Jedna z technik to OSTRZELIWANIE. Zalewamy odbiorcę potokiem ogólnikowych informacji, np.: widzę, że twoja praca nie satysfakcjonuje cię w pełni. Widzę, starszy mężczyzna, kobieta, choroba itd. To metoda, którą szczególnie wykorzystują wróżki. Wystrzeliwanie dużej ilości różnych informacji daje prawdopodobieństwo, że któraś z nich się sprawdzi. Ostrzeliwanie to także technika często używana w telewizyjnych wystąpieniach czy podczas przemawiania do tłumu. Przemawiający najpierw wygłasza dużą ilość ogólnikowych informacji, cały czas obserwuje reakcje słuchających go ludzi, a następnie skupia się na tych tematach, na które publiczność najżywiej reagowała.

 

Technika TĘCZOWY FORTEL to spreparowane zdanie, które opisuje jakąś cechę i jednocześnie jej przeciwieństwo. W ten sposób obejmujemy wszystkie możliwości, nie możemy się pomylić, choć jednocześnie mówimy rzeczy ze sobą sprzeczne. Metoda opiera się na tym, że tak naprawdę cechy osobowości są niemierzalne. Przykład: Jesteś dobrą i uczynną osobą, ale kiedy ktoś straci twoje zaufanie, to potrafisz naprawdę się wściec.

 

Osobom dociekliwym i zainteresowanym tematem polecamy filmy, w których Derren Brown, znany brytyjski showman i osobowość telewizyjna określający swój zawód jako „psychologiczny iluzjonista” wyjaśnia, czym jest zimny odczyt.