10 powodów, dla których warto szybko czytać

Wbrew pozorom umiejętność szybkiego czytania nie przydaje się tylko w szkole, gdy ucząc się do egzaminu, trzeba przeczytać wiele publikacji w krótkim czasie. Szybkie czytanie to bowiem zdolność, która procentuje również w innych, pozaedukacyjnych dziedzinach życia.

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że szybkiego czytania można się nauczyć. Że ono nie zależy od ilości przeczytanych książek, ale od właściwych nawyków, które trzeba w sobie wypracować. Co ciekawe – te nawyki wymagają często nauki czytania od początku, bo sposób w jaki zwykle uczymy się czytać jako dzieci nie jest doskonały i musi upłynąć trochę czasu, by wyeliminować niektóre swoje czytelnicze przyzwyczajenia. Mimo wszystko, to trud, który się opłaca.

 

10 powodów, dla których warto szybko czytać

 

  1. Szybsza nauka

Im szybciej czytamy, tym szybciej zapoznajemy się z materiałami i publikacjami przydatnymi w pogłębianiu swojej wiedzy. Dzięki umiejętności szybkiego czytania tracimy o wiele mniej czasu na poznawanie i przyswajanie nowych treści.

 

  1. Efektywniejsza nauka

Szybkie czytanie to nie tylko prędkość pokonywania kolejnych stron książki, ale i lepsze rozumienie czytanego tekstu. Wszystko dlatego, że czytając szybciej – czytamy globalnie, a więc potrafimy skupiać się na tekście jako całości i nie fragmentaryzować informacji. Czytając szybciej, możemy czytać z większą uwagą.

 

  1. Oszczędność czasu

Im szybciej czytamy, tym krótszy czas na to poświęcamy. A z tym wiąże się wygospodarowanie większej ilości czasu na inne aktywności np. realizację swoich pasji czy wykonywanie dodatkowych obowiązków.

 

  1. Pogłębianie wiedzy

Czytając, wzbogacamy swoją wiedzę, poszerzamy horyzonty myślowe. Czytając więcej (bo szybciej), przyspieszamy ten proces i przyswajamy większe ilości informacji, które budują potęgę naszego intelektu.

 

  1. Niestraszne formalności

W dorosłym życiu niemal na każdym kroku podejmujemy świadome i ważne decyzje, często sformalizowane i zwieńczone podpisem.  Umiejętność szybkiego czytania pozwala nam chętniej i szybciej zapoznawać się z dokumentami (np. umową bankową)  a tym samym – bardziej świadomie je akceptować.

 

  1. Łatwiejsza praca z tekstem

Umiejętność szybkiego czytania pozwala realizować się w wielu zawodach. Praca z tekstem ułatwia obowiązki prawnikowi, nauczycielowi czy dziennikarzowi, którzy dzięki szybkiemu czytaniu znacząco przyspieszają sobie pracę i czynią ją efektywniejszą.

 

  1. Wzrost czytelnictwa

Gdyby większość ludzi potrafiła szybko czytać, biblioteczne czy księgarskie półki świeciłyby pustkami. Dziś bowiem wrogiem czytelnictwa bywa brak czasu na czytanie. Umiejętność szybkiego czytania na pewno podniosłaby roczną średnią przeczytanych książek.

 

  1. Sukcesy w konkursach wiedzowych

Umiejętność szybkiego czytania można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest udział w konkursach wiedzowych czy innych rozgrywkach umysłowych. Szybkie czytanie może przynieść sukcesy. A czasem i pieniądze.

 

  1. Lepsza praca mózgu

Możliwość szybkiego czytania to nie tylko pobieżne przekartkowywanie książki i czytanie wybranych jej fragmentów.  Mając wysokie tempo czytania, nie ma czasu na dekoncentrację czy rozpraszanie się, dlatego mózg pracuje efektywniej. Taka sprawność pomaga również w innych, poza czytaniem, aktywnościach umysłowych.

 

  1. Sprostanie oczekiwaniom dzisiejszego świata

Umiejętność szybkiego czytania to pożądany talent w dzisiejszych czasach, gdy wokół nas duże wymagania, ale mało czasu na ich kompletną realizację.  Dziś wszyscy chcą osiągnąć jak najwięcej, w jak najprostszy sposób. Szybkie czytanie idealnie wpisuje się w potrzeby dzisiejszego człowieka.

 

Poznaj dwa programy z serii Akademii Umysłu® Szybkie czytanie część 1 i 2 >>

Programy stanowią połączenie skutecznej nauki oferowanej na drogich kursach stacjonarnych oraz swobody i elastyczności dzięki indywidualnej nauce.

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków