15 kroków, aby osiągnąć sukces na rozmowie kwalifikacyjnej  

Rozmowa kwalifikacyjna

 

Rozmowa kwalifikacyjna to pierwszy krok do zawodowego sukcesu. Od tego jak się do niej przygotujemy oraz jak ona przebiegnie, zależy nasza – najpierw najbliższa a potem dalsza – kariera. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu są zasady obowiązujące na każdym etapie rekrutacji.

 

Przed rozmową

 

  1. Aplikuj na właściwe stanowisko

Staraj się o stanowisko zgodne z twoimi kompetencjami i możliwościami. Aplikuj tam, gdzie naprawdę chcesz pracować.

 

  1. Zrób rozeznanie

Zanim udasz się na rozmowę, sprawdź potencjalnego pracodawcę – jakie ma opinie wśród pracowników, czego od nich oczekuje, co oferuje. Będziesz wiedzieć jakie atuty warto wyeksponować podczas spotkania.

 

  1. Zgłęb wiedzę dotyczącą działalności potencjalnego pracodawcy

Musisz wiedzieć, w jakiej firmie będziesz być może pracować. Należy znać jej profil działalności, pozycję na rynku, osiągnięcia i historię.

 

  1. Przećwicz swoje wypowiedzi

Zanim pójdziesz na rozmowę, przećwicz swoje odpowiedzi na najpopularniejsze pytania zadawane na takich spotkaniach. Zastanów się, o czym warto powiedzieć a czego unikać. Dla lepszego efektu – poproś kogoś znajomego o zainscenizowanie scenki i weź udział w takiej próbie generalnej.

 

  1. Przygotuj odpowiedni strój

Ubranie buduje pierwsze wrażenie, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu. Wybierz strój stosowny, bez popadania w skrajności. Dowiedz się, jaki dress code obowiązuje w danej firmie.

 

  1. Przygotuj potrzebne dokumenty

CV czy list motywacyjny to nie wszystko. Czasem warto przekonać osobę rekrutującą czymś dodatkowym np. własnym portfolio.

 

  1. Zadbaj o wizerunek w sieci

W czasach niezwykłej popularności mediów społecznościowych profil na portalu może być dla potencjalnego pracodawcy ważną wskazówką na drodze rekrutacji pracownika. Zanim pójdziesz na rozmowę, sprawdź swój profil w mediach społecznościowych i usuń z niego treści, które mogą popsuć twój wizerunek lub po prostu zmień ustawienia profilu na poufne.

 

  1. Wyłącz telefon

Przed samą rozmową nie zapomnij wyłączyć telefonu oraz innych urządzeń, które mogą przeszkadzać w spotkaniu.

 

W trakcie rozmowy

 

  1. Bądź punktualny

Nie spóźnij się. Lepiej być przed czasem niż pozwolić na siebie czekać.

 

  1. Odpowiadaj na zadane pytania

Unikaj dygresji, nie zbaczaj z tematów. Odpowiedzi na zadawane pytania powinny być konkretne, choć czasem, gdy uznasz, że warto dodać coś od siebie – można tę zasadę lekko nagiąć. Nie wolno jednak uciekać od głównego sensu.

 

  1. Eksponuj zalety, nie mów o wadach

Przez cały czas pamiętaj, że przyszedłeś tutaj by się zareklamować, więc tak jak w reklamie – maksymalnie skup się na swoich atutach.

 

  1. Zwracaj uwagę na mowę ciała i język

Podczas rozmowy ważna jest kultura osobista. W dużej mierze wyrażasz ją gestami i mową. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych, właściwej postawie, nieużywaniu przekleństw i patrzeniu w oczy osobie, z którą rozmawiasz.

 

  1. Nie kłam i nie oczerniaj

Nie kłam na temat swoich kwalifikacji, bo i tak wszystko wyjdzie na jaw, gdyby cię zatrudniono. Nie należy również źle wypowiadać się o swoich byłych pracodawcach. To źle świadczy o pracowniku.

 

  1. Zadawaj rzeczowe pytania

Rozmowa to dialog, dlatego ty też masz prawo zadawać pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Muszą to jednak być pytania odpowiednie do sytuacji np. o płacę, warunki pracy,  sposób rozliczania pracy czy możliwości awansu.

 

Po rozmowie

 

  1. Nie bądź natrętny

Jeśli podczas rozmowy powiedziano ci, że firma skontaktuje się z wybranymi kandydatami, nie wydzwaniaj i nie nękaj nikogo w tej sprawie. Jeżeli zaś osoba rekrutująca do pracy obiecała, że skontaktuje się ze wszystkimi, którzy byli na rozmowie, możesz jeden raz zadzwonić lub napisać maila z zapytaniem o efekt rekrutacji. To wystarczy.

 

 

Na koniec pamiętaj: W rozmowie kwalifikacyjnej podobno najważniejsze bywa pierwsze dwadzieścia: sekund, słów, gestów. Zadbaj o to, by już po ich upływie potencjalny pracodawca wysoko cię ocenił.

 

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków