5 kroków do szybkiego czytania

Szybkie czytanie - zasady

Technika szybkiego czytania nie jest zbyt łatwa do nauczenia się. Jednak w porównaniu do treningów pamięci czy koncentracji przy szybkim czytaniu najłatwiej zauważyć efekty. Pojawiają się one też dosyć szybko. By uprzyjemnić sobie “ciężki” trening, wystarczy 5 prostych zasad.

 

1. Pozytywne nastawienie

 

Na początku najtrudniejsze jest przełamanie swoich oporów i pesymistycznego myślenia, że jest to niemożliwe, zbyt skomplikowane i ogólnie – nie ma to sensu. Takie nastawienie powoduje, że trening nie przebiega zbyt gładko. W sumie nie trzeba całkowicie wierzyć, że można się nauczyć czytać o wiele szybciej. Wystarczy spróbować i kontynuować przez jakiś czas. Efekty pojawią się szybko.

 

2. Motywacja motorem działania

 

Warto przed rozpoczęciem ćwiczeń zastanowić się, dlaczego chcemy uczyć się szybkiego czytania. Nie musimy od razu stawiać sobie największych wymagań w stylu:Chcę wygrać ogólnopolskie mistrzostwa w szybkim czytaniu.Wystarczy: Chcę dwa razy szybciej czytać podręczniki szkolne. Dzięki takim prostym  i bliższym celom, łatwiej będzie nam się zmotywować.

 

3. Systematyczność

 

Zdecydowanie lepiej ćwiczyć codziennie niż raz w tygodniu. Przeznaczenie nawet 15 minut na ćwiczenia jest o wiele prostsze – z czasem zauważymy, że sami będziemy chcieli zwiększyć sobie ilość czasu, jaki chcemy przeznaczyć na trening. Polecamy też wyznaczyć sobie konkretną godzinę, kiedy siadamy do codziennego treningu. Warto zapisać sobie na karteczkę stałą godzinę, o której zamierzamy się uczyć, a następnie przyczepić ją w widocznym miejscu. Będzie nas to dodatkowo motywować. Po paru dniach systematyczność pojawi się sama. I ta rutyna okażę się bardzo przyjemną rutyną.

Szukasz programu z ćwiczeniami rozwijającymi sprawność czytania? Poznaj ofertę Akademii Umysłu >>

4. Dostosowanie warunków

 

Najlepiej uczyć się, nie odnosi się to tylko do szybkiego czytania, kiedy mamy dookoła siebie odpowiednio przygotowaną przestrzeń. Trudno się ćwiczyć, kiedy przeszkadza nam włączony telewizor, nie mamy wolnego miejsca na biurku czy też jesteśmy głodni lub zbytnio zdenerwowani. Posprzątajmy trochę dookoła siebie, by nic nie rozpraszało naszej uwagi, wyłączmy radio i postaramy się, by nikt nam nie przeszkadzał. Zadbajmy też o dostateczną ilość światła – nie może być za ciemno, gdyż wtedy oczy będą się szybciej męczyć i trening szybkiego czytania będzie naprawdę mało efektywny.

Jeżeli podczas ćwiczeń, poczujemy się zmęczeni czy nagle zdekoncentrowani, warto zrobić krótką przerwę. Można pochodzić po pokoju, wypić szklankę wody czy pogłaskać naszego zwierzaka – takie przerwy nie powinny być jednak dłuższe niż 5 minut.

 

5. Nagroda za trening

 

Po każdym ćwiczeniu można pomyśleć o małej nagrodzie. Czasami wystarczy, że po prostu w myślach pochwalimy się za wytrwałość. Albo też zaraz po treningu zafundujemy sobie oglądanie ulubionego odcinka serialu czy też przeczytasz swoją gazetę. Dzięki temu nasz umysł będzie czuł podwójną gratyfikację.

 

Skuteczne ćwiczenia szybkiego czytania
Edukacyjne programy multimedialne

A teraz sprawdź się w ćwiczeniu USUNIĘTE LITERY z programu Akademia Umysłu Szybkie Czytanie 2!

Chcę poznać ćwiczenie> 

 

 

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków