Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/bisformat/domains/akademia-umyslu.pl/public_html/blog-core/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Ciekawość pomaga w nauce? | AU Blog

Ciekawość pomaga w nauce?

Ciekawość ułatwia naukę i pomaga przyswajać nużące informacje,

Istnieją cechy charakteru, które sprzyjają pracy naszego mózgu. Jedną z nich jest ciekawość. To ona otwiera dziecięce umysły na nową wiedzę a w przypadku dorosłych czyni każdą naukę bardziej efektywną.

Czym jest ciekawość?

„Nie mam żadnych szczególnych uzdolnień. Cechuje mnie tylko niepohamowana ciekawość.” Nie jest przypadkiem, że te słowa wypowiedział niegdyś Albert Einstein – postać, która wniosła olbrzymi wkład w rozwój wielu nauk. Słowa fizyka mogą być dowodem na to, że wielkie odkrycia są wynikiem ludzkiej ciekawości. Zaskakujące? Raczej bardzo oczywiste.

 

Czym wobec tego jest ciekawość? Najprościej jest powiedzieć, że ciekawość to chęć, pragnienie dowiedzenia się czegoś, poznania. To całkiem nieświadoma potrzeba wynikająca z naszego wewnętrznego imperatywu, która pcha nas ku badaniu określonej rzeczywistości, eksplorowaniu jej czy poszukiwaniu dowodów na jej istnienie. O samej ciekawości można mówić w trzech jej wymiarach. Są to:

• Nieszablonowość

Ten aspekt ciekawości to kreatywne, twórcze i oryginalne podejście do świata. Ciekawość skłania w tym przypadku do szukania rozwiązań zupełnie innych od tych, które się zna. Celem jest znalezienie własnego rozwiązania i lepszej drogi. I to wszystko przy pomocy wyobraźni i kreatywnego myślenia.

• Skłonność do eksperymentowania 

Ten rodzaj ciekawości zwykle charakteryzuje badaczy – osoby, które chcą poznawać przez doświadczenie. Najważniejsze w tym przypadku jest eksplorowanie, odkrywanie nieznanych wcześniej zjawisk czy przedmiotów. Skłonność do eksperymentowania pozwala na zdobywanie wiedzy przy użyciu wszystkich zmysłów.

• Iloraz ciekawości czyli głód wiedzy

Im wyższe CQ (iloraz ciekawości), tym osoba bardziej dociekliwa i otwarta na nowe doświadczenia. Wysokie CQ cechuje ludzi, którzy stale szukają ciekawych rozwiązań znanej im rzeczywistości.  Przyswajanie wiedzy u takich osób jest dociekaniem, drążeniem tematu od środka, aż do momentu uzyskania satysfakcjonujących wniosków. Głód wiedzy to zresztą największa motywacja do nauki, bo to z niego rodzi się potrzeba edukacji.

Ciekawość świata u dziecka

Ciekawość jako cecha charakteru, zmienia się wraz z wiekiem. Jako dzieci, nie potrafimy nad nią zapanować, szybko poddajemy się tej potrzebie, narażając się czasem na niebezpieczeństwo. Mimo tego, ta pierwotna, niepohamowana potrzeba odnalezienia odpowiedzi na jakieś trapiące pytanie, bywa największą siłą napędową rozwoju umysłowego u dziecka. W połączeniu ze zmysłami, takimi jak: wzrok, węch, dotyk – dziecięca ciekawość zapoczątkowuje nabywanie wiedzy i umiejętności.

Z czasem staje się także bardziej pohamowana, gdy dziecko tylko zrozumie, że ślepe podążanie za nią  może być dla niego zagrożeniem. W ramach bezpieczeństwa i zachowując racjonalne myślenie, rodzicie powinni pozwolić dziecku wyrażać i zaspokajać swoją ciekawość. Dlaczego? Bo ciekawość pozwala dziecku uczyć się świata, poznawać go w szerszym kontekście oraz doświadczać go zmysłami. Co najważniejsze, to dzięki ciekawości nauka nie jest nudna a chodzenie do szkoły nie jest przykrym obowiązkiem a fascynującą przygodą. Zabijając tę ciekawość świata u swojej pociechy, możemy jedynie zniechęcić ją do uczenia się.

Jak wspierać ciekawość u dziecka:

• Odpowiadaj na każde pytanie dziecka. Nawet jeśli nie znasz odpowiedzi, szukaj jej razem z dzieckiem.

• Pogłębiaj zainteresowania i pasje dziecka. Widząc jego fascynację jakąś dziedziną wiedzy, pozwól mu rozwijać się w niej np. kupuj pomoce naukowe, zabierając w ciekawe miejsca, zapisując na dodatkowe zajęcia.

• Doceniaj i nagradzaj kreatywność swojej pociechy.

• Dyskutuj z dzieckiem na różne tematy i wzbogacaj jego wiedzę. Staraj się dostosowywać poziom informacji do wieku dziecka.

• Prowokuj dziecko do myślenia. Pytaj je o to, co sądzi na jakiś temat.

• Znajdź ciekawy sposób na naukę. Pokaż dziecku, że istnieje wiele alternatyw dla książek. Dobrym pomysłem jest wspólne zabawy z wykorzystaniem gier edukacyjnych, np. : Akademia Umysłu.

 

Warto wiedzieć, że ciekawość to przede wszystkim pierwszy stopień do… wiedzy a ta staje się podstawą życia każdego z nas. Zarówno młody człowiek, jak i ten dojrzały i doświadczony przez życie, będąc ciekawym, zafrapowanym, zainspirowanym – jest najbardziej zmotywowany, by posiąść nową wiedzę. Ciekawość otwiera każdy umysł na nowe umiejętności, pobudza pamięć i sprzyja koncentracji. Szczera potrzeba zaspokojenia swojej ciekawości zmienia nasze nastawianie do edukacji i czyni ją tym samym przyjemniejszą i łatwiejszą.

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków