Jak przygotować się do egzaminów?

Opanowanie obszernego materiału do egzaminu to ogromne wyzwanie dla umysłu. Szczególnie, jeśli nie mamy na to zbyt dużo czasu. Samo wielogodzinne ślęczenie nad książkami zwykle nie wystarcza. By nauka do egzaminu była skuteczna i efektywna, musi być odpowiednio zaplanowana.

 

Strategia na sukces

 

Najczęstszym sposobem uczenia się do egzaminu jest wciąż wkuwanie, czyli nauka na pamięć. O ile część rzeczy wymaga wykucia np. regułki czy wzory, o tyle znaczna większość materiału powinna być przyswajana w nieco inny sposób. Opracowanie właściwej taktyki nauki jest w tym przypadku najważniejszym punktem. Ucząc się według dobrego planu i znając praktyczne triki, możemy znacząco przyspieszyć i ułatwić sobie przyswajanie materiału do egzaminu.

 

Jak zatem zaplanować naukę do egzaminu krok po kroku?

 

  1. Do nauki przystąp wypoczęty i w dobrym nastroju.

 

Wolna od trosk i problemów głowa jest bardziej otwarta na wiedzę. Złe emocje mogą nam zablokować umysł a brak energii nie pozwoli na większy wysiłek umysłowy. Jeśli więc czujesz zmęczenie, najpierw zregeneruj się np. krótką drzemką. Wyjdź na spacer lub otwórz okno, by wpuścić świeże powietrze i dotlenić mózg. Nie przystępuj do nauki głodny.

 

  1. Wybierz wygodne miejsce

 

Najlepiej jest się uczyć w miejscu, które z nauką się kojarzy. O ile łóżko to wygodne miejsce odpoczynku – siadanie bądź kładzenie się na nim podczas nauki może być rozleniwiające. Najlepiej usiąść przy stole czy biurku lub w wygodnym fotelu, które wymusza na nas pozycję siedzącą. Nie polecamy nauki w miejscach publicznych np. środkach komunikacji miejskiej, w poczekalniach, na korytarzu szkoły czy nawet w parku. Trudno się tam skupić i oderwać od tego co dzieje się wokół.

 

  1. Z pola widzenia usuń rozpraszacze

 

Rozpraszacze to wróg nauki. Mogą być nimi zarówno otaczające nas przedmioty np. telefon, zegarek, komputer, jak i inni ludzie czy zwierzęta. Jednym słowem – wszystko to, co może odciągnąć naszą uwagę podczas nauki. Powinniśmy uczyć się w samotności  i ciszy.  Warto również posprzątać wokół siebie. To sprzyja pracy umysłowej a w szczególności koncentracji.

 

Jeśli spełnisz powyższe punkty, możesz przystąpić do nauki.

 

Sprawdzone triki na efektywną naukę

 

Choć przygotowanie do nauki jest ważne, niemniej ważny jest także sposób, w jaki się uczymy. Istnieje kilka zasad i trików, które warto wypróbować, bo zwiększają tempo przyswajania wiedzy.

 

  • 30-5-30

 

To nic innego jak harmonogram nauki. Oznacza on uczenie się ratami – po 30 minut z 5-minutowymi przerwami. To znacznie podnosi efektywność nauki. Umysł na najwyższych obrotach pracuje na początku, z czasem spowalnia. Wtedy trzeba mu dać chwilę przerwy, by się zregenerował i znowu zacząć. W ciągu 5 minut przerwy dobrze jest zrobić coś dla siebie – wypić herbatę, przekąsić coś, pospacerować, posłuchać muzyki, pogimnastykować się.

 

  • Kojarz fakty

 

Jeśli musisz zapamiętać duże ilości konkretnego materiału np. dat czy skrótów – baw się w skojarzenia. Ze skrótów układaj własne rymowanki lub śmieszne teksty, daty dziel na części i poszukaj w głowie czy liczby ci się z czymś nie kojarzą. Pamiętaj, im bardziej emocjonalne skojarzenia, tym szybciej wejdzie to do głowy.

 

  • Rób notatki

 

Warto wypunktować sobie najważniejsze rzeczy z tego, co np. czytamy. Dobrze jest, jeśli to są po prostu ogólne hasła, które potem będziemy mogli sobie rozbudować. Takie wypunktowanie po pierwsze utrwala wiedzę (to co czytamy, zapisujemy), po drugie pozwala później na łatwiejsze powtórzenie opanowanego materiału.

 

  • Nadaj nauce rytm

 

Uczenie się powinno mieć swój rytm. Nadanie rytmu słowom, które wypowiadamy w myślach, pozwala na ich szybsze zapamiętanie. Z tego powodu czasem podczas nauki warto chodzić, lub delikatnie wystukiwać rytm długopisem o książkę. To naprawdę pomaga.

 

  • Pozwól sobie na nagrodę

 

Nagradzanie sprawdza się nie tylko w przypadku dzieci. My dorośli też lubimy być nagradzani, dlatego można to wykorzystać w nauce, stawiając sobie cele, po których zrealizowaniu otrzymamy nagrodę. Potrzebna jest tu jednak duża samodyscyplina.

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków