Jak wspierać wybory edukacyjne i zawodowe nastolatka?

Jak doradzać nastolatkowi w wyborze szkoły i zawodu

Choć nie zawsze rozumiemy wybory dokonywane przez nasze dzieci i nie zawsze ich edukacyjna ścieżka jest taka, o jakiej dla nich marzyliśmy – błędem jest trwanie w tej nieakceptacji lub próba zmiany planów naszego dziecka na siłę. Drodzy rodzice, nie tędy droga.

 

Przychodzi taki moment w rodzicielstwie, gdy warto sobie uświadomić, że dzieci to odrębne istoty – mające własne pasje i zainteresowania, życiowe cele, gusta i talenty. Choć dzieci już od chwili postawienia swojego pierwszego kroku starają się decydować same o sobie, najbardziej widać to w momencie, gdy nasze dziecko dorasta i coraz wyraźniej prezentuje swoje zdanie. O ile edukacją kilkulatka łatwo pokierować, o tyle w przypadku nastolatka już nie jest to takie proste. Nastoletni uczeń zwykle przejawia własne zainteresowania, stara się również dotrzeć do celu, jaki sam sobie stawia. Edukacja  często jest na drodze do tego życiowego sukcesu, więc i tu muszą zapaść jakieś jego własne wybory. Jak rodzic ma odnaleźć się w tej sytuacji?

 

Rodzic a wybory edukacyjne nastolatka

 

Po pierwsze należy dziecko wspierać w tych wyborach. Jeśli z twojego punktu widzenia są one wyjątkowo nierozsądne, można próbować odwieść od nich nastolatka, ale jedynie drogą merytorycznej argumentacji. Traktuj swoje dziecko poważnie. Tak jak ono poważnie traktuje swoje wybory. Jeżeli droga, którą chce pójść nastolatek różni się od naszych marzeń – to nie jest powód, by w niej przeszkadzać. Czas zrozumieć, że nasze pasje i talenty nie musiały zostać przekazane w genach i dziecko mogło pójść w całkiem innym kierunku. W tej sytuacji pozostaje nam to zaakceptować i zacząć wspierać swoją pociechę.

 

Jak wspierać wybory edukacyjne i zawodowe dziecka?

 

Dopinguj

 

Nawet jeśli nie podzielasz tej samej pasji i zainteresowań, staraj się choć trochę zrozumieć wybór swojego dziecka. Pokaż, że zależy ci na jego szczęściu i powodzeniu. Bądź z nim na każdym etapie tej edukacji, dodawaj mu otuchy.

 

Ułatwiaj

 

Zaangażuj się w edukację swojego dziecka. Sprawdź, w jaki sposób możesz mu ją ułatwić. Być może przydadzą mu się praktyki lub staż w miejscu związanym z wymarzonym zawodem. Może warto kupić mu ciekawe pomoce naukowe, które pozwolą mu się rozwinąć. Pokaż mu inne, ciekawsze aspekty edukacji.

 

Pomagaj w trudniejszych momentach

 

Na każdej edukacyjnej drodze mogą pojawić się przeszkody. Najważniejsze to trwać przy dziecku i wspierać go w konsekwentnym dążeniu do celu. Nie pozwól, by małe niepowodzenia mogły decydować o jego całej przyszłej karierze. Nastolatkowi będzie łatwiej je przetrwać, jeśli będzie wiedział, że stoisz po jego stronie.

 

Służ doświadczeniem

 

Mimo określonego celu np. wybór kierunku studiów czy profilu liceum, nastolatki nie zawsze potrafią podjąć tę najlepszą dla nich decyzję. Tu przyda się twoje doświadczenie życiowe. Pomóż dziecku wybrać właściwą szkołę, która oferuje wybrany kierunek. Zwróć uwagę na kryteria, które są ważne a które dziecko może pominąć.

 

Jakich błędów nie popełniać?

 

  1. Nie bagatelizuj tego wyboru i nie traktuj jako kaprys.

  2. Nie krytykuj za podjęcie takiej a nie innej decyzji.

  3. Nie ośmieszaj tej decyzji.

  4. Nie umniejszaj wagi podjętego wyboru.

  5. Nie porównuj dziecka do siebie lub innych.

  6. Nie próbuj na siłę zmieniać tego wyboru.

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków