Koncentracja a miejsce pracy – jak zorganizować sobie miejsce do nauki?

Koncentracja a miejsce do nauki

Koncentracja jest podstawą każdej nauki. Bez odpowiedniego skupienia uwagi nie można w efektywny i szybki sposób przyswoić sobie nowych słówek, dat, pojęć czy też powtórzyć znanego już materiału. Nie tylko ważne jest jak się uczymy, ale również gdzie. Nie każdy może pozwolić sobie na idealne warunki, jak osobny pokój do nauki i całkowita cisza. Jednak wystarczy parę drobnych zmian, by szybko nastroić koncentrację na najwyższy poziom skupienia.

 

Czyste biurko to czysty umysł

 

Najważniejsza jest najbliższa przestrzeń, czyli biurko lub stół, przy którym zwykle siadamy do nauki. Warto poukładać wszystkie rzeczy tak, by w pobliżu były tylko te, które rzeczywiście są nam potrzebne, np. odpowiedni podręcznik, zeszyt czy słownik. Pozostałe przedmioty można położyć w jednym kącie stołu albo też przełożyć na inny mebel. Tutaj niezbędne okażą się wszelkiego rodzaju szuflady czy opisane kontenerki, w których można przechowywać przybory szkolne by zawsze były w zasięgu ręki. Ład i porządek na biurku z pewnością będzie czynnikiem sprzyjającym koncentracji. Unikamy w ten sposób rozpraszania uwagi, kiedy trzeba wstać i szukać nowego wkładu czy słownika. Czasami nie mamy odpowiedniego biurka lub musimy dzielić je z drugą osobą. Można zatem uczyć się w innym miejscu, ale zdecydowanie nie warto tego robić na łóżku. Dla naszego umysłu miejsce do spania automatycznie kojarzy się z relaksem. Lepiej już usiąść na podłodze i postawić rzeczy na niewielkim stoliku. Niektórzy lubią uczyć się przy stole kuchennym, ale wcześniej trzeba posprzątać, by nie dekoncentrowały żadne pachnące potrawy.

 

Analogowo, czyli bez komputera

 

Obecnie najczęstszą przyczyną dekoncentracji bywa komputer oraz oczywiście Internet. Zamiast skupić się na nauce, zwykle co chwilę sprawdza się pocztę czy też nowy wpisy na Facebooku. Warto zatem wyłączyć komputer całkowicie lub przynajmniej pozamykać wszystkie niezwiązane z nauką programy, zwłaszcza takie jak Gadu Gadu czy Skype. Jeżeli mamy taką możliwość, spróbujmy co jakiś czas uczyć się w ogóle bez komputera. Wbrew pozorom nie jest to aż tak niemożliwe jak się może wydawać

 

Ciszej znaczy lepiej

 

Chociaż przyzwyczajenia i gusty ludzi są bardzo różne, to mimo wszystko lepiej zrezygnować w ogóle z muzyki lub przynajmniej słuchać jej znacznie ciszej. Jeżeli jednak zdecydowanie lubimy uczyć się przy muzyce, to unikajmy takich utworów, których słowa jesteśmy w stanie zrozumieć. Dzięki temu nasz mózg nie musi automatycznie przetwarzać informacji z utworów i bardziej skupi się na tym, co akurat musimy się nauczyć.

 
Oczywiście dobre miejsce do nauki to tylko połowa sukcesu. Wiedza sama nie wpłynie do głowy, ale można stworzyć takie warunki, że będzie to o wiele prostsze.

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków