Nauka, która sprawia radość – czyli jak Akademia Umysłu EDU przebojem zdobyła serca dzieci i nauczycieli

Zajęcia z Akademią Umysłu recepta na problemy z koncentracją u dzieci

Współczesne dzieci pierwszych miesięcy życia bombardowane informacjami, dźwiękami, obrazkami – często jednocześnie. Do tego otoczone są taką ilością atrakcji, że często nie są w stanie zdecydować, który gadżet czy zabawkę wziąć do ręki. To wszystko może być źródłem późniejszych problemów z koncentracją.

 

Jak wiele dzieci potrafi koncentrować się dłużej niż 5 min?

 

Nauczyciele edukacji przedszkolnej i szkolnej często są zdumieni, jak duże niedobory funkcji poznawczych posiadają dzieci. Część z nich, zarówno w wieku przedszkolnym, jak i gimnazjalnym nie potrafi utrzymać koncentracji nawet przez 5 minut! Podobne problemy dotyczą pamięci i spostrzegawczości. A przecież koncentracja uwagi jest konieczna, aby zrozumieć polecenie nauczyciela. Pozwala też ukończyć rozpoczęte zadanie oraz uniknąć popełniania w nim błędów.

 

Nie tylko nauczyciele, ale także rodzice dostrzegają coraz większe problemy z koncentracja uwagi u dzieci. Rodzice, gdy słyszą taką „diagnozę” w stosunku do swojego dziecka wpadają w panikę, gdyż obawiają się o przebieg przyszłej ścieżki edukacyjnej swojej pociechy. Z niepokojem obserwują jak ciężko dziecku jest wykonać poprawnie zadanie domowe, ponieważ wszystko jest ciekawsze od zadanej pracy! Pozytywna wiadomość jest taka, iż umiejętność koncentracji uwagi można wyćwiczyć, ale wymaga to wysiłku zarówno ze strony dziecka, jak i konsekwentnego wsparcia ze strony rodzica oraz pedagogów.

 

Jak szkoła może pomóc dzieciom mającym problemy z koncentracją?

 

Zarówno dzieci, jak i rodzice nie muszą pozostać sami z tymi problemami – warto poszukać wsparcia w przedszkolu czy szkole. Możesz wspólnie z innymi rodzicami (zapewne borykającymi się z podobnymi problemami) wyjść z inicjatywą i na zebraniu szkolnym lub spotkaniu Rady Rodziców zaproponować zorganizowanie na zajęciach pozalekcyjnych specjalnych kursów czy warsztatów, na których dzieci będą rozwijać zdolności poznawcze.

 

Naukę pamięci i koncentracji warto rozpocząć już na etapie przedszkola czy edukacji wczesnoszkolnej, kiedy program nauczania nie jest jeszcze tak napięty. Dzięki temu nauczyciel ma większą możliwość by w zajęcia wplatać zabawy rozwijające umiejętność skupienia uwagi czy zapamiętywania. Prowadzenie takich zajęć nie wymaga od nauczyciela wielkich przygotowań. Doskonale sprawdzają się w tym celu edukacyjne programy komputerowe, takie jak pakiety Akademia Umysłu® EDU, które zawierają gotowe materiały do prowadzenia zajęć. W każdym zestawie znajduje się kilkadziesiąt gier multimedialnych rozwijających pamięć, koncentrację i spostrzegawczość dziecka. Ponadto nauczyciel otrzymuje gotowe scenariusze zajęć i nagrody motywujące dzieci do podejmowania wysiłku.

 

Dzieci uwielbiają korzystać nie tylko z komputera, a także bardzo mocno angażują się na zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem tablicy multimedialnej czy rzutnika, dlatego Akademia Umysłu® EDU szybko zyskuje ich uznanie. Ważną rolę odgrywa tu także motywacja. Dziecko chętniej skupia się i pamięta to, co je interesuje, to co ma dla niego znaczenie. Korzystanie z gier multimedialnych stanowi doskonała zabawę i co najistotniejsze, pod pretekstem rozrywki pojawiają się elementy edukacyjne, dzięki czemu dzieci szybko przyswajają nawet najtrudniejsze treści.

 

Na wspólne zabawy poprawiające pamięć i koncentrację uwagi warto decydować się także wtedy, kiedy dziecko nie ma z nimi problemów. Trening tych kompetencji na pewno zaprocentuje w przyszłości, kiedy będzie ono miało do opanowania dużą partię materiału, np. przed egzaminami.

 

Oni nam już zaufali – poznaj relacje z zajęć

 

Zastanawiasz się, jak przebiegają takie zajęcia z wykorzystaniem pakietów Akademia Umysłu® EDU i czy warto zaprosić je do przedszkola czy szkoły Twojego dziecka? Poznaj relacje nauczycieli, którzy od lat z powodzeniem wykorzystują je w swojej pracy. Przekonaj się jak wiele korzyści Twoje dziecko może odnieść z uczęszczania na zajęcia z Akademią Umysłu!

 

Akademia Umysłu® JUNIOR EDU:

 

Akademia Umysłu Junior EDU
Akademia Umysłu Junior EDU

W momencie, kiedy otrzymaliśmy od Państwa dany pakiet, zorganizowaliśmy krótkie zebranie dla rodziców, na którym przedstawiliśmy kilka zabaw i ćwiczeń z wykorzystaniem tablicy i pakietu. Obecnie większość rodziców jest bardzo zachwycona pakietem i ćwiczeniami, jakie wykorzystujemy w pracy z dziećmi. Rodzice przekazują nam informacje zwrotne, jak ich dzieci opowiadają, co robiliśmy korzystając z pakietu i tablicy […]. Zajęcia przeprowadzamy cyklicznie, ponieważ pakiet cieszy się dużym zainteresowaniem w naszym przedszkolu. Musieliśmy zrobić grafik na dany miesiąc, która grupa kiedy z niego korzysta […].
Renata Szulc, Przedszkole Miejskie nr 5 w Lesznie
Czytaj całą relację>

 

Rodzicom przedstawiłam pakiet już na pierwszym zebraniu we wrześniu, informując, iż na zajęciach dodatkowych uczniowie będą doskonalić pamięć i koncentrację uwagi. Rodzicom bardzo ta propozycja przypadła do gustu. Wiedzą, jak prowadzę zajęcia i co na nich doskonalimy. Wszystkie ćwiczenia i polecenia są bardzo czytelne i zarazem powiązane z podstawą programową. Program w bardzo przystępny sposób pozwala dzieciom na rozwijanie pamięci i koncentracji. Różnorodność ćwiczeń nie pozwala na nudę. Lekcja szybko mija, a uczniowie czekają na kolejne […].
Wiesława Kaszubska, Zespół Szkół w Księżym Dworze
Czytaj całą relację>

 

Akademia Umysłu® UCZEŃ EDU:

 

Akademia Umysłu Uczeń EDU edukacyjny pakiet do realizacji zajęć rozwijających pamięć, koncentrację i szybkie czytanie
Akademia Umysłu Uczeń EDU

Przed rozpoczęciem pracy z pakietem miałam pewne obawy o to, w jaki sposób będzie przebiegać realizacja. Nie byłam pewna, czy taka oferta znajdzie chętnych odbiorców. Okazało się, że Akademia Umysłu® UCZEŃ EDU jest w szkole bardzo popularna. Szczególnie rodzice bardzo zabiegają o zapisanie ich dzieci na te zajęcia, tak, że w niektórych przypadkach trzeba było wybrać drogę losowania […]. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że wprowadzenie zajęć Akademia Umysłu® UCZEŃ EDU w naszej szkole to był doskonały pomysł. Oferta ta wyróżnia nas na mapie okolicznych szkół. Zwykle bowiem tego typu zajęcia są drogie i oferowane tylko w większych miastach. U nas uczniowie korzystają z metod rozwoju umysłowego zawartego w programie, zupełnie za darmo, na miejscu w swojej szkole […].

Anna Stańczak – Mańkowska, Zespół Szkół Prywatnych „Szkolna 13” w Goleniowie
Czytaj całą relację>

 

Zdarza się, że wykorzystuję programy jako nagrodę dla uczniów za wysiłek na moich zajęciach. Oznacza to, iż dla wielu dzieci możliwość poćwiczenia funkcji umysłowych wraz z pakietem jest samo w sobie nagrodą […]. W moim przekonaniu pakiet z serii Akademia Umysłu® EDU zajmuje wyjątkową pozycję wśród gier edukacyjnych, ponieważ zapewnia nie tylko edukację i rozwój mózgu, ale i świetną rozrywkę dla uczniów. Dzieci często na zajęciach dopytują: „czy dziś będziemy grać?” […].
Barbara Malinowska, Powiatowy Ośrodek Psychologiczno – Pedagogiczny i Doradztwa Metodycznego w Polkowicach

Czytaj całą relację>

 

Zajęcia cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, głównie dzięki możliwości zapoznania się z atrakcyjnymi metodami pracy, w tym technologiami komputerowymi z wykorzystaniem zakupionego pakietu multimedialnego. Można zauważyć wzrost zainteresowania nauką, a szczególnie metodami i technikami uczenia się przyjaznymi mózgowi, a w efekcie zwiększeniem aktywności edukacyjnej oraz poprawą wyników nauki. Rodzice również wyrażają pozytywne opinie na temat prowadzonych zajęć […].
Elżbieta Sarabon – Pałka, Ewa Łuciów, Gimnazjum Publiczne nr 1 w Grodkowie
Czytaj całą relację>

 

Dziecka nie trzeba zmuszać do wykonywania ćwiczeń z tych programów, wykonuje je samodzielnie z przyjemnością, ciesząc się z osiąganych postępów. Dzieci są pilne, gotowe do podejmowania wyzwań i rywalizacji, a ich duża aktywność w wykonywaniu różnych zadań doprowadza do wzrostu poczucia fachowości. Uczniowie korzystający z tych programów na zajęciach „nie stresuje się”, ponieważ często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że w danej chwili przyswajają nowe treści […]. Proponowane przez autorów ćwiczenia wywodzą się z różnych nurtów terapeutycznych i bazują na różnorodnych metodach, m.in. Metodzie Dobrego Startu, Łańcuchowej Metodzie Zapamiętywania, Metodzie Relaksacyjnej. W ćwiczeniach użyto także nowoczesnych strategii uczenia się – jak np.: mnemotechniki (uczy zapamiętywania poprzez system skojarzeń, w tym również wizualnych) […]. Rodzice uczniów klasy I SP podczas zebrania zostali także zapoznani z Pakietami Akademii Umysłu® UCZEŃ EDU. Byli zachwyceni programami – mówili, że są to ćwiczenia, które ułatwią naukę im dzieciom […].
Alicja Nyczaj – Matusiak, Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Słowiku
Czytaj całą relację>

 

Więcej informacji o multimedialnych pakietach edukacyjnych Akademia Umysłu® EDU znajdziesz na:
www.akademia-umyslu.edu.pl

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków