Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/bisformat/domains/akademia-umyslu.pl/public_html/blog-core/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem | AU Blog

Pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem

Poznaj pomysły na wspólne zabawy z dzieckiem

Obecnie czas wolny jest luksusem, na który mało kto może sobie pozwolić. Problem ten staje się szczególnie dotkliwy latem, gdy dysproporcja pomiędzy czasem, jakim dysponują dzieci i ich rodzice, jest największa. Niekiedy rodzice mają poczucie, że dziecko w trakcie wakacji traci czas, że powinno być zajęte, że najlepiej dla niego, by miało zaplanowany każdy dzień i każdą chwilę, na przykład na drogim obozie sportowym czy językowym, nawet kosztem niewykorzystania własnego urlopu. Prawdopodobnie nie jest to jednak najlepszy pomysł.

 

Lato to czas, w którym można zadbać o relację z dzieckiem, o to, by bliżej się poznać i po prostu pobyć razem (nawet jeżeli spędzi się urlop, chodząc razem po mieście, jeżdżąc nad jezioro czy do lasu). Trzeba pamiętać, że rodzice pozostają przez wiele lat najważniejszymi osobami w życiu dziecka, a przez całe jego życie wciąż są „w czołówce”. Czas, jaki zostanie mu poświęcony, jest najlepszym podarunkiem, jaki może dostać. Warto zatem przemyśleć sposób, w jaki spędzicie lato. Wspólny wypoczynek może być niezwykle ciekawą alternatywą dla zorganizowanych wakacji, gdyż będzie to czas wyjątkowy i niepowtarzalny, a to, co wymyślicie wspólnie, stanie się doświadczeniem, które na zawsze pozostanie czymś waszym, łączącym, co zawsze będziecie mogli wspominać.

 

Zamiast tworzyć wielkie plany, zatrzymajcie się w miejscu, usiądźcie wspólnie i wykorzystajcie wieczór, by dowiedzieć się, co naprawdę chcielibyście robić i co z tego można robić wspólnie. Niech to będzie pierwszy krok w kierunku wzajemnego poznania, budowania jeszcze bliższej więzi – opartej na zrozumieniu oraz otwartości na potrzeby i pomysły drugiej osoby. Nie musicie się przy tym martwić, że nie stać was na wyprawę do ciepłych krajów, o której wszyscy marzycie. Możecie tam pojechać we własnej wyobraźni choćby na jeden lub kilka dni, zamieniając swój dom lub pobliski trawnik w tropikalną wyspę. Wspomnienia z takiej podróży mogą być ciekawsze i weselsze niż z prawdziwej wycieczki.

 

Lato to czas, który spędza się na świeżym powietrzu – możecie wykorzystać go na wspólne spacery i zwiedzanie bliższej i dalszej okolicy (często okazuje się, że dalekie miasta zna się lepiej niż własne). Można podglądać przyrodę, wyruszając na bezkrwawe safari na pobliską łąkę. Niezależnie od tego, co będziecie wspólnie robić i czy spędzicie razem kilka tygodni urlopu, czy tylko popołudnia i weekendy, to od was zależy, jakie wspomnienia pozostaną z tego czasu i czy będziecie się wtedy dobrze bawić – budując kapitał na resztę waszego życia.

A teraz poznajcie propozycje letnich zabaw z dzieckiem

 

PIASKOWE IMIĘ
Kiedy dziecko nie patrzy, należy wziąć kartkę i przy pomocy kleju w sztyfcie napisać na niej imię dziecka. Należy to zrobić dokładnie, kilka razy poprawiając litery, tak by warstwa kleju była spora. Następnie zapraszamy dziecko, kładziemy przed nim kartkę, podajemy pojemnik z piaskiem i prosimy, by dokładnie posypało piaskiem kartkę. Gdy kartka zostanie równo pokryta kwarcową mieszanką, należy poprosić dziecko, by podniosło ją za dwa rogi do góry. Gdy piasek zsunie się, na kartce powinien pozostać napis. Następnym razem to dziecko może wykonać tajemniczy rysunek lub napis, a dorosły będzie go odkrywał.

 

TABLICA WŁASNEJ ROBOTY
Piasek na brzegu rzeki lub morza był pewnie jednym z pierwszych artykułów piśmienniczych. Świetną zabawą dla dziecka może być pisanie i rysowanie w mokrym piasku. By przygotować
własną piaskową tablicę, wystarczy blacha do pieczenia, piasek i woda. Jeśli nie macie dostępu do piasku, możecie kupić piasek do akwariów. Dziecko może pisać i rysować palcem
lub patyczkiem.

 

CIĘŻKIE SŁOWA
Spędzając czas na plaży, możecie pobawić się w tworzenie ciężkich słów. W pierwszej kolejności należy zebrać kilkadziesiąt kamieni o różnej wielkości. Następnie dorosły lub dziecko (jeśli potrafi pisać) pisze patykiem na piasku jakiś wyraz. Może to być imię, nazwa miejsca, ulubiona potrawa itd. Teraz należy kamieniami poprawić ten napis, by stał się bardziej wyraźny i trwały.

 

ŁĄKA NA PAPIERZE
Wybierając się na spacer na łąkę, warto zabrać ze sobą zeszyt w twardej okładce i rolkę ręczników papierowych. Gdy zobaczycie jakąś ciekawą roślinę, możecie ją zerwać, włożyć między dwa kawałki ręcznika papierowego i umieścić między kartkami zeszytu. Inne znaleziska (kamienie, patyki) również należy ze sobą zabrać. Po powrocie do domu można przystąpić do suszenia roślinek. Wystarczy włożyć zeszyt pomiędzy kilka grubych i ciężkich książek, a po kilku dniach przystąpić do stworzenia łąkowego kolażu. Jaki przybierze on kształt, zależy włącznie od inwencji dziecka. Jako lepiszcza można użyć kleju Wikol, który mocno sklei kamienie i patyki oraz roślinki z kartonem lub kawałkiem dykty.

 

Propozycje zabaw pochodzą z poradnika „Na pomoc! Dziecko się nudzi”, którego autorami są psychologowie Natalia i Krzysztof Minge, którzy specjalizują się we wspomaganiu rozwoju intelektualnego najmłodszych dzieci.

 

W poradniku znajdziecie ponad 100 pomysłów na zabawy z dziećmi w domu i na dworze. Część z nich tematycznie powiązana jest z załączonymi na płycie DVD programami edukacyjnymi z serii Akademia Umysłu JUNIOR, inne to po prostu szalone gry i zabawy dla dzieci oraz rodziców, które sprawią, że wspólne spędzanie czasu będzie niezapomnianą przygodą. Jego głównym celem jest rozwijanie u dzieci takich cech umysłu jak: pamięć, koncentracja, spostrzegawczość, umiejętności matematyczne, wyobraźnia przestrzenna.

Zamów poradnik już dziś>

Poradnik: Na pomoc! Dziecko się nudzi
Poradnik dla rodziców, jak poprzez gry i zabawy wspierać rozwój intelektualny dziecka

 

A w deszczowe dni zapraszamy wszystkie dzieci na PLAC ZABAW JUNIORA, gdzie czekają radosne i zupełnie bezpłatne gry edukacyjne rozwijające pamięć i koncentrację, kolorowanki, komiksy i grafiki edukacyjne. Już teraz odwiedź serwis z darmowymi grami edukacyjnymi>

 

 

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków