Postaw na zajęcia rozwijające pamięć i koncentrację w Twojej szkole

zajęcia rozwijające pamięć i koncentrację

 

Nauczyciele coraz częściej są zdumieni jak duże niedobory zdolności poznawczych mają dzieci. Część z nich szybko się rozprasza i nie potrafi utrzymać koncentracji nawet przez 5 minut. Podobne problemy dotyczą pamięci i spostrzegawczości. Jednak można je ćwiczyć!

 

Czy pamięć i koncentrację można ćwiczyć w szkole?

 

Panuje przekonanie, że kursy pamięci, koncentracji i szybkiego czytania są zarezerwowane dla specjalnych ośrodków treningowych. Nic bardziej mylnego! Od lat dostępne są pakiety multimedialne, które z powodzeniem wykorzystuje się w szkołach. Zawierają one programy edukacyjne i konspekty. Prowadzenie zajęć rozwijających pamięć i koncentrację uwagi ułatwiają szczegółowe scenariusze, które opracowano tak, by krok po kroku prowadzić nauczyciela przez cały cykl.

Tak swoje doświadczenia opisuje pedagog Anna Stańczak-Mańkowska pracująca w Zespole Szkół Prywatnych w Goleniowie:

– Przed rozpoczęciem pracy z Akademią Umysłu miałam pewne obawy o to, w jaki sposób będzie przebiegać realizacja. Nie byłam pewna czy taka oferta znajdzie chętnych odbiorców. Okazało się, że zajęcia te są w szkole bardzo popularne. Szczególnie rodzice bardzo zabiegająo zapisanie ich dzieci, tak, że w niektórych przypadkach trzeba było wybrać drogę losowania.

 

Reaguj na potrzeby uczniów!

 

Szkoły powinny wychodzić naprzeciw potrzebom dzieci

z trudnościami w przyswajaniu czytania, pisania i liczenia organizując zajęcia wyrównawcze. Udział w nich ma duże znaczenie dla ich dalszej pomyślnej edukacji.

– Od tego roku szkolnego do programu Akademii Umysłu® EDU zostali włączeni uczniowie mający szczególne potrzeby edukacyjne – dodaje pedagog. Są to głównie dzieci zdolne, ale nie wykorzystujące swoich możliwości ze względu na problemy z koncentracją.

Z drugiej strony, w każdej klasie są również dzieci, które świetnie radzą ze szkolnym materiałem, ale jest on dla nich nieciekawy, zbyt łatwy. To właśnie dla tych dzieci zdolnych mogą być prowadzone specjalne zajęcia, które zaspokajają ich ciekawość i stawiają nowe wyzwania.

 – (..) ważnym pozytywnym efektem korzystania z programu jest to, co zaobserwowałam podczas zajęć z uczniami zdolnymi (…). Okazuje się, że to co oferuje Akademia Umysłu® EDU jest dla nich tak potrzebnym wyzwaniem. Dziesięć tygodni zajęć, to czas kiedy mogą się wykazać, poznać swoje możliwości, zmierzyć z trudnościami. Często po skończonym kursie pytają, czy będą mogli uczestniczyć jeszcze w kolejnych edycjach – zapewnia Anna Stańczak-Mańkowska.

Warto dodać, iż wszystkie ćwiczenia zostały wyposażone w opcje pozwalające na wielopoziomowość i indywidualizację nauczania, dostosowanie do wieku i możliwości każdego ucznia.

 

Nie czekaj na początek roku szkolnego.

 

Warunkiem skutecznego treningu jest zainteresowanie dzieci. Wykorzystanie gier daje taką szansę, ponieważ wymagają innego rodzaju aktywności. Zmuszają do kreatywności i eliminują stres związany z ocenianiem. Ponadto korzystanie z nowych technologii angażuje uwagę w większym stopniu niż typowe lekcje.

– Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że wprowadzenie zajęć Akademii Umysłu w naszej szkole to był doskonały pomysł – podsumowuje Anna Stańczak-Mańkowska. Oferta ta wyróżnia nas na mapie okolicznych szkół. Zwykle bowiem tego typu zajęcia są drogie i oferowane tylko w większych miastach. U nas uczniowie korzystają z metod rozwoju umysłowego zawartego w programie, zupełnie za darmo, na miejscu w swojej szkole.

 

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków