Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/bisformat/domains/akademia-umyslu.pl/public_html/blog-core/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Praktyczne ćwiczenie koncentracji – REJESTRACJE | AU Blog

Praktyczne ćwiczenie koncentracji – REJESTRACJE

Ćwiczenia koncentracji i logicznego myślenia

Wiedzę zdobytą na lekcjach matematyki coraz rzadziej stosujemy w życiu realnym. Nawet jeśli moglibyśmy szybko dokonać obliczeń w pamięci, wolimy sięgnąć po kalkulator. A przecież niejednokrotnie znajdujemy się w sytuacji, kiedy musimy błyskawicznie przeliczyć kwotę czy zapamiętać kombinację cyfr.

Kalkulator czy głowa – szybkie liczenie w myślach

Jedna z najbardziej niezbędnych w życiu umiejętności związanych z matematyką, to zdolność szybkiego liczenia w pamięci. Obecnie kalkulator nie jest już tylko pomocą, ale „kołem ratunkowym”, którego uczniowie używają, gdyż nie potrafią sprawnie liczyć. Niestety podczas obliczeń z jego użyciem przestajemy myśleć i po prostu stukamy w klawiaturę. Od najmłodszych lat uczymy się chodzić „na skróty”. I to jest najgorszy scenariusz dla naszego mózgu!

„Kto rozumu nie używa, ten go traci” Cyceron

Coraz więcej wskazuje na to, że mózg działa podobnie jak mięsień – musi być nieustannie trenowany, aby zachować sprawność na długie lata. Starajmy się zatem, o ile to możliwe, wykonywać w pamięci operacje matematyczne – a przynajmniej te równania, z którymi nie powinniśmy mieć problemu. Z przeliczania różnych rzeczy w codziennym życiu stwórz nawyk. Możesz obliczać: ile kilometrów robisz rocznie, ile wydajesz na prąd … ile kaw wypijasz. A to tylko jeden z wielu sposobów gimnastykowania umysłu. Do wyboru masz cały wachlarz ćwiczeń i gier, które z całą pewnością mogą być potraktowane jako forma rozrywki i sposób na pożyteczne spędzanie wolnego czasu, np. układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek czy gra w Memory i Sudoku. Niewielki to wysiłek, a zyski ogromne.

 

Jak dowodzą badania naukowe, osoby aktywne umysłowo w młodości, są 12 razy rzadziej narażone na kłopoty z pamięcią w wieku senioralnym. Trzeba podkreślić, że naukowcy, intelektualiści, literaci często do późnego wieku zachowują pełną sprawność umysłową i nie wykazują starczego spowolnienia funkcji umysłowych.

 

Jeżeli zależy nam na zachowaniu umysłu w dobrej kondycji na długie lata, musimy regularnie wykonywać ćwiczenia. Ważne jest też stopniowanie trudności zadania – po osiągnięciu wyznaczonego celu, należy komplikować zadanie. Dzięki temu stawiamy naszym szarym komórkom nowe wyzwania.

Szybki trening mózgu

A skoro o wyzwaniach mowa, mamy dla Ciebie bezpłatne ćwiczenie REJESTRACJE, pochodzące z programu Akademia Umysłu® KONCENTRACJA 1.

 

CEL ĆWICZENIA

Celem ćwiczenia jest doskonalenie spostrzegawczości, umiejętności szybkiego wykonywania działań arytmetycznych, a także posługiwanie się obrazem zachowanym w krótkotrwałej pamięci wzrokowej lub słuchowej, aby odtworzyć zapamiętaną sekwencję oraz dokonać koniecznych obliczeń.

 

JAK GRAĆ

– Na ekranie ujrzysz drogę dwupasmową, na której po chwili pojawi się jadący przed Tobą samochód.

– Twoim zadaniem jest przyjrzenie się jego tablicy rejestracyjnej, a następnie zsumowanie wszystkich znajdujących się na niej cyfr nim samochód odjedzie.

– Sumę cyfr wpisz do pojawiającego się po zniknięciu samochodu okienka.

 

CO ZYSKASZ WYKONUJĄC TO ĆWICZENIE

Wykonując to ćwiczenie zwiększysz swoją spostrzegawczość, a także poprawisz umiejętność wykorzystywania pamięci krótkotrwałej do zapamiętywania ciągów liczbowych i wykonywania działań na materiale w danym momencie niedostępnym.

 

Podpowiedź: Podczas wykonywania zadania zachowaj pełnię uwagi i nie popadaj w rutynę, gdyż rejestracje się zmieniają. Na niższych poziomach zaczynają się one sekwencją dwuliterową, która jednak później zawierać może również liczby.

 

Uwaga! Chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningu pamięci, koncentracji i szybkiego czytania z wykorzystaniem programów Akademia Umysłu? Koniecznie pobierz BEZPŁATNE poradniki >

 

Już dziś zagraj ZA DARMO!

Zaproś do zabawy całą rodzinę i znajomych!

 

Rejestracje

Obserwuj pojawiające się na ekranie auta. Szumuj w pamięci cyfry z rejestracji, a następnie wpisz prawidłowy wynik. Ćwiczenie poprawia szybkość wykonywania operacji arytmetycznych wykonywanych w pamięci.

Rejestracje

Zagraj

Na ekranie widzisz pędzące samochody.
Przypatrz się ich rejestracjom i zsumuj w pamięci cyfry z rejestracji. Gdy pojawi się komunikat
„Wpisz sumę cyfr”, wpisz poprawną wartość.
Po każdej próbie kliknij Dalej.

Powodzenia!!

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków