Praktyczne ćwiczenie pamięci – Kolejność obrazków

Skuteczne ćwiczenia pamięci

Nawet jeżeli udało Ci się przebrnąć przez wszystkie etapy kształcenia bez znajomości jakichkolwiek technik wspomagających pamięć, to teraz nadszedł świetny moment na to, by opanować jedną z nich. Przede wszystkim dlatego, iż zapewniają one szybkie i długotrwałe zapamiętywanie informacji: w szkole, w pracy czy na co dzień.

 

Ponadto są one o wiele bardziej skuteczne niż powszechne „ wkuwanie na pamięć”, ponieważ wywołują w nas zainteresowanie. Nie od dziś wiadomo, iż im bardziej jesteśmy zaciekawieni materiałem, który mamy przyswoić, tym sprawniej przebiega proces uczenia się.

 

Podstawową i najważniejszą techniką pamięciową, stanowiącą bazę do bardziej zaawansowanych mnemotechnik jest: Łańcuchowa Metoda Skojarzeń. Warto ją poznać, gdyż jest to podstawowa strategia pamięciowa, która ułatwia zapamiętywanie i przypominanie. Jeśli ją opanujesz, z łatwością będziesz korzystać z pozostałych technik mnemonicznych.

Jak działa Łańcuchowa Metoda Skojarzeń?

 

Metoda ta bazuje na podstawowych prawach zapamiętywania:
– obrazach oraz
– skojarzeniach.
Jest to sposób na zapamiętanie ciągu przedmiotów lub czynności. Kojarzymy pierwszy element z drugim, następnie drugi z trzecim, potem trzeci z czwartym, itd. W ten sposób łączymy ze sobą wszystkie elementy szeregu – i tak powstaje cały łańcuch.

 

Oto przykład tej techniki:

Masz do kupienia: długopis, arbuz, chleb, masło, oranżadę.
Historyjka ułożona za pomocą Łańcuchowej Metody Skojarzeń może wyglądać następująco:

 

Widzisz długopis, który samodzielnie próbuje zapisać Twoją listę zakupów. Nagle przyskakuje do niego arbuz, który zębami zrobionymi z pestek pożera go. Zauważa to chleb, który robi minę, jakby był bardzo niezadowolony. Ze złości rozpada się na kromki. O jedną z nich potyka się spacerujące masło, pokrywając ją równiutką warstwą, która nagle zaczyna się topić, a krople spadają do butelki z napisem oranżada.

 

Warto podkreślić, iż najskuteczniej zapamiętujemy takie obrazy, które są wytworem naszej wyobraźni. Ponadto obraz powinien być kolorowy, dynamiczny i również zabawny, gdyż im bardziej humorystyczne skojarzenia, tym lepiej. Warto wyobrażać sobie rzeczy np.: zdeformowane czy w karykaturalnych rozmiarach (za duże, przesadnie małe).

 

Kolejną zasadą jest ruch. Jeżeli masz zamiar zrobić pranie i nie chcesz o tym zapomnieć, nie umieszczaj po prostu pod biurkiem sterty prania. Niech Twoje wyobrażenie żyje – niech pranie pełznie stamtąd ku Tobie, tańczy lub robi coś, co Ty sam uznasz za nierealne i dziwaczne, a najlepiej śmieszne.

 

Emocje są kolejną rzeczą, która pomaga w zapamiętywaniu. O wiele lepiej pamiętamy filmy, które nas rozbawiły do łez, wstrząsnęły, przeraziły lub wzruszyły. Podobnie jest z wyobrażeniami. Im silniejszy stosunek emocjonalny będziesz mieć do swego wyobrażenia, tym bardziej prawdopodobne, że na dłużej utkwi ono w Twojej pamięci.

 

Ponadto tworzenie dynamicznych obrazów, podobnie jak w filmie sensacyjnym, jest bardzo atrakcyjne dla mózgu – dzięki czemu sprzyja koncentracji uwagi.

 

Podsumowując wszystko co jest nietypowe i oryginalne, bardziej zapada nam w pamięć. A jeśli dodamy do tego elementy humorystyczne – to nauka stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.

 

Łańcuchowa Metoda Skojarzeń pozwala:
– szybko zapamiętać sprawy do załatwienia w ciągu dnia, listę zakupów, terminy spotkań, itp.
– nauczyć się radzić sobie z wygłaszaniem przemówień publicznych „z głowy”,
– zapamiętać treści notatek, wykładów, książek.

Uwaga: Technika ta polecana jest dzieciom, które mają problemy z pamięcią i koncentracją uwagi.

 

Nawet jeżeli nie używasz żadnej konkretnej mnemotechniki, wyobraźnia jest Twoim ogromnym sprzymierzeńcem w zapamiętywaniu, dlatego warto zacząć ją trenować już dziś!

 

Dziś udostępniamy BEZPŁATNE ćwiczenie pamięci: KOLEJNOŚĆ OBRAZKÓW pochodzące z programu Akademia Umysłu Pamięć 1.

 

CEL ĆWICZENIA:
Celem ćwiczenia jest nauka zapamiętywania długich ciągów obrazkowych. Pomaga to doskonalić krótkotrwałą pamięć wzrokową i słuchową, koncentrację oraz technikę szybkiego stosowania mnemotechnik.

 

JAK GRAĆ:
Przyjrzyj się prezentowanemu obrazkowi – kolorowej kropce lub kafelkowi z czarno-białą ilustracją i zapamiętaj go.
Wybierz obrazek, który widziałeś, obejrzyj kolejny obrazek i odtwórz wszystkie widziane obrazki w kolejności, w jakiej były prezentowane.
Uwaga: Trudność ćwiczenia polega na tym, iż za każdym razem należy wskazywać od nowa także wszystkie poprzednio wyświetlane elementy.

 

CO ZYSKASZ WYKONUJĄC TO ĆWICZENIE:
Nauczysz się szybko zapamiętywać sekwencje, odtwarzać je w odpowiedniej kolejności i wykorzystywać metodę powtórek dotychczas nauczonych elementów. Możesz także wykorzystać je do wytrenowania skutecznego używania technik pamięciowych opartych na skojarzeniach.

 

Kompletną ofertę programów z serii Akademia Umysłu znajdziesz w sklepie internetowym: Skuteczne ćwiczenia pamięci>

Już teraz sprawdź się w praktycznym ćwiczeniu pamięci!

Zaczynamy?

Rozplącz linie

Na ekranie widać punkty połączone liniami. Przeciągnij punkty tak, aby linie nie przecinały się. Ćwiczenie rozwija spostrzegawczość oraz zdolność rozwiązywania problemów.

Rozplącz linie

Zagraj

Na ekranie zobaczysz punkty połączone liniami. Klikając w punkty, przeciągnij je tak, aby linie nie przecinały się. Po każdej próbie kliknij Dalej.

Powodzenia!!

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków