Nawet jeżeli udało Ci się przebrnąć przez wszystkie etapy kształcenia bez znajomości jakichkolwiek technik wspomagających pamięć, to teraz nadszedł świetny moment na to, by opanować jedną z nich. Przede wszystkim dlatego, iż zapewniają one szybkie i długotrwałe zapamiętywanie informacji: w szkole, w pracy czy na co dzień.
Ponadto są one o wiele bardziej skuteczne niż powszechne „ wkuwanie na pamięć”, ponieważ wywołują w nas zainteresowanie. Nie od dziś wiadomo, iż im bardziej jesteśmy zaciekawieni materiałem, który mamy przyswoić, tym sprawniej przebiega proces uczenia się.
Podstawową i najważniejszą techniką pamięciową, stanowiącą bazę do bardziej zaawansowanych mnemotechnik jest: Łańcuchowa Metoda Skojarzeń. Warto ją poznać, gdyż jest to podstawowa strategia pamięciowa, która ułatwia zapamiętywanie i przypominanie. Jeśli ją opanujesz, z łatwością będziesz korzystać z pozostałych technik mnemonicznych.
Jak działa Łańcuchowa Metoda Skojarzeń?
Metoda ta bazuje na podstawowych prawach zapamiętywania:
– obrazach oraz
– skojarzeniach.
Jest to sposób na zapamiętanie ciągu przedmiotów lub czynności. Kojarzymy pierwszy element z drugim, następnie drugi z trzecim, potem trzeci z czwartym, itd. W ten sposób łączymy ze sobą wszystkie elementy szeregu – i tak powstaje cały łańcuch.
Oto przykład tej techniki:
Masz do kupienia: długopis, arbuz, chleb, masło, oranżadę.
Historyjka ułożona za pomocą Łańcuchowej Metody Skojarzeń może wyglądać następująco:
Widzisz długopis, który samodzielnie próbuje zapisać Twoją listę zakupów. Nagle przyskakuje do niego arbuz, który zębami zrobionymi z pestek pożera go. Zauważa to chleb, który robi minę, jakby był bardzo niezadowolony. Ze złości rozpada się na kromki. O jedną z nich potyka się spacerujące masło, pokrywając ją równiutką warstwą, która nagle zaczyna się topić, a krople spadają do butelki z napisem oranżada.
Warto podkreślić, iż najskuteczniej zapamiętujemy takie obrazy, które są wytworem naszej wyobraźni. Ponadto obraz powinien być kolorowy, dynamiczny i również zabawny, gdyż im bardziej humorystyczne skojarzenia, tym lepiej. Warto wyobrażać sobie rzeczy np.: zdeformowane czy w karykaturalnych rozmiarach (za duże, przesadnie małe).
Kolejną zasadą jest ruch. Jeżeli masz zamiar zrobić pranie i nie chcesz o tym zapomnieć, nie umieszczaj po prostu pod biurkiem sterty prania. Niech Twoje wyobrażenie żyje – niech pranie pełznie stamtąd ku Tobie, tańczy lub robi coś, co Ty sam uznasz za nierealne i dziwaczne, a najlepiej śmieszne.
Emocje są kolejną rzeczą, która pomaga w zapamiętywaniu. O wiele lepiej pamiętamy filmy, które nas rozbawiły do łez, wstrząsnęły, przeraziły lub wzruszyły. Podobnie jest z wyobrażeniami. Im silniejszy stosunek emocjonalny będziesz mieć do swego wyobrażenia, tym bardziej prawdopodobne, że na dłużej utkwi ono w Twojej pamięci.
Ponadto tworzenie dynamicznych obrazów, podobnie jak w filmie sensacyjnym, jest bardzo atrakcyjne dla mózgu – dzięki czemu sprzyja koncentracji uwagi.
Podsumowując wszystko co jest nietypowe i oryginalne, bardziej zapada nam w pamięć. A jeśli dodamy do tego elementy humorystyczne – to nauka stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.
Łańcuchowa Metoda Skojarzeń pozwala:
– szybko zapamiętać sprawy do załatwienia w ciągu dnia, listę zakupów, terminy spotkań, itp.
– nauczyć się radzić sobie z wygłaszaniem przemówień publicznych „z głowy”,
– zapamiętać treści notatek, wykładów, książek.
Uwaga: Technika ta polecana jest dzieciom, które mają problemy z pamięcią i koncentracją uwagi.
Nawet jeżeli nie używasz żadnej konkretnej mnemotechniki, wyobraźnia jest Twoim ogromnym sprzymierzeńcem w zapamiętywaniu, dlatego warto zacząć ją trenować już dziś!
Dziś udostępniamy BEZPŁATNE ćwiczenie pamięci: KOLEJNOŚĆ OBRAZKÓW pochodzące z programu Akademia Umysłu Pamięć 1.
CEL ĆWICZENIA:
Celem ćwiczenia jest nauka zapamiętywania długich ciągów obrazkowych. Pomaga to doskonalić krótkotrwałą pamięć wzrokową i słuchową, koncentrację oraz technikę szybkiego stosowania mnemotechnik.
JAK GRAĆ:
Przyjrzyj się prezentowanemu obrazkowi – kolorowej kropce lub kafelkowi z czarno-białą ilustracją i zapamiętaj go.
Wybierz obrazek, który widziałeś, obejrzyj kolejny obrazek i odtwórz wszystkie widziane obrazki w kolejności, w jakiej były prezentowane.
Uwaga: Trudność ćwiczenia polega na tym, iż za każdym razem należy wskazywać od nowa także wszystkie poprzednio wyświetlane elementy.
CO ZYSKASZ WYKONUJĄC TO ĆWICZENIE:
Nauczysz się szybko zapamiętywać sekwencje, odtwarzać je w odpowiedniej kolejności i wykorzystywać metodę powtórek dotychczas nauczonych elementów. Możesz także wykorzystać je do wytrenowania skutecznego używania technik pamięciowych opartych na skojarzeniach.
Kompletną ofertę programów z serii Akademia Umysłu znajdziesz w sklepie internetowym: Skuteczne ćwiczenia pamięci>
Już teraz sprawdź się w praktycznym ćwiczeniu pamięci!
Zaczynamy?

Na ekranie widać punkty połączone liniami. Przeciągnij punkty tak, aby linie nie przecinały się. Ćwiczenie rozwija spostrzegawczość oraz zdolność rozwiązywania problemów.
ILOŚĆ KOMENTARZY (0)