Rodzicu, jak możesz pomóc dziecku zdać egzaminy?

Jak pomóc dziecku zdać egzaminy?

Każdy egzamin na drodze edukacji dziecka jest zwykle tym najważniejszym. I choć poszczególne sprawdziany wiedzy różnią się między sobą trudnością czy zakresem materiału, do każdego z nich warto się przygotowywać według tych samych zasad. A jaka w tym rola rodzica?

 

 

Dla gimnazjalisty tym najistotniejszym sprawdzianem będzie egzamin wieńczący naukę w gimnazjum, dla licealisty matura a przyszłego studenta – egzamin na studia. W każdym tym przypadku na sukces pracuje nie tylko sam uczeń. Choć to on podchodzi do egzaminu i to na nim spoczywa konieczność wykazania się wiedzą, bez wsparcia swoich rodziców ten cel jest trudniejszy do osiągnięcia.

 

 

W jaki sposób, my rodzice możemy pomóc dziecku zdać egzamin?

 

Motywuj

 

My dorośli potrafimy sami się motywować do osiągania pewnych celów, dzieci w tym zakresie potrzebują naszej pomocy. Bez motywacji nauka wydaje się bezsensowna a uczniowi trudno wyobrazić sobie to, co dzięki niej może osiągnąć. Warto pokazywać dziecku jasne strony edukacji, nakreślać mu cele, do których może dzięki niej dotrzeć. Dobrze, gdy te cele będą wpisywać się w jego pragnienia czy pasje. To my znamy najlepiej swoje dzieci i to my wiemy na czym im najbardziej zależy. Przełóżmy to na motywację do nauki, a stanie się ona jeszcze bardziej efektywna.

 

Wspieraj

 

Wsparcie nie oznacza wyręczania dziecka. Nie chodzi tu więc o pracę za niego, ale mądre pomaganie w nauce. Na czym ono może polegać? Na przykład na zdobywaniu dla dziecka dobrych pomocy naukowych, podsuwaniu ciekawych książek, gier czy filmów, które są o wiele atrakcyjniejsze od tradycyjnej formuły nauki z podręcznika. Wsparcie to również pomoc w powtarzaniu materiału, odpytywaniu, robieniu próbnych testów. Dziecko powinno wiedzieć, że nie zostawisz go z nauką samego i chętnie pomożesz mu w przygotowaniu do egzaminu. Dopinguj je, gdy ochota na naukę słabnie, pomagaj w przezwyciężaniu trudności.

 

Bądź blisko

 

Bardziej niż fizycznej bliskości, dziecko potrzebuje twojego zaangażowania. Nawet, jeśli nauka do egzaminu obejmuje program czy przedmiot, którego nie lubisz lub nie znasz – nie dawaj mu tego do zrozumienia.  Powinieneś się orientować, jaki materiał musi opanować dziecko, do jakiego egzaminu się przygotowuje, jakie etapy egzaminowania przed nim – jednym słowem – musisz być „w temacie”. Brak zainteresowania tym, czego uczy się twoje dziecko, może sprawić, że nie odczuje ono w ogóle twojego wsparcia i zrozumienia.

 

Dziel się doświadczeniem

 

Jako dorosły z pewnością masz za sobą wiele ważnych egzaminów w życiu. Przypomnij sobie, jak to było kiedyś, co ci szczególnie pomagało a co przeszkadzało w nauce. Być może pamiętasz jakieś świetne sposoby na łatwiejsze przyswojenie materiału, triki, które uatrakcyjniają naukę. Dziel się swoją wiedzą i dawaj dziecku wskazówki, jak ma sobie poradzić z egzaminacyjnym stresem. Być może to właśnie one staną się kluczem do jego sukcesu.

 

Doceniaj – nie krytykuj

 

Krytyka to często wróg motywacji, szczególnie wobec dziecka, które łatwo traci wiarę w swoje możliwości. Staraj się zatem unikać negatywnej oceny pracy swojego dziecka. W zamian znajduj pozytywne aspekty i doceniaj je. Chwal dziecko nawet za drobne osiągnięcia np. opanowanie materiału z jednego rozdziału czy sam fakt przykładania się do nauki. Nie przestawaj wierzyć we własne dziecko i jego możliwości. Dziecko powinno wiedzieć, że jego egzaminacyjny sukces wywoła radość i poczucie dumy także u rodziców  a porażka nie będzie oznaczać upadku i wstydu w ich oczach.

 

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków