Subwokalizacja i regresja – czyli czego unikać, aby szybciej czytać

Ćwiczenia na szybkie czytanie

W czasie wczesnej nauki czytania nabieramy nawyków, które utrudniają nam późniejszą naukę szybkiego czytania. Takimi nawykami są subwokalizacja oraz regresja.

 

 

SUBWOKALIZACJA, inaczej artykulacja czy fonetyzacja polega na powtarzaniu, wymawianiu spostrzeganych, czytanych cicho słów. Słowa najczęściej powtarzamy szeptem lub „głośno w myśli”. Subwokalizacja jest wynikiem szkolnej techniki uczenia się, która polega na głośnym wymawianiu sylab i wyrazów. Uczymy się poprzez głośne czytanie i to staje się naszym nawykiem. Oczywiście jest również wiele plusów czytania na głos, szczególnie dla osób, które szybciej uczą się ze słuchu niż z tekstu, czasami również czytanie na głos pomaga w lepszym zrozumieniu tekstu.

 

Jednak, aby szybko czytać musimy postarać się tłumić ten nawyk. Możemy to zrobić za pomocą 3 metod:

 

– zakłócania mowy i słuchu – w trakcie czytania należy wymawiać litery alfabetu, liczyć, gwizdać. Pogorszy to chwilowo rozumienie tekstu, ale po stłumieniu subwokalizacji jakość czytania się poprawi.

 

– metody mechanicznej – polega na przyciśnięciu końca języka do zębów, przygryzieniu go, pomocne jest również ściskanie w zębach, np. ołówka czy szczelne zaciskanie warg.

 

– za pomocą centralnych zakłóceń mowy. Jest to metoda uważana za najskuteczniejszą. Polega na wykonywaniu innej rytmicznej czynności w czasie czytania, np. wystukiwania rytmu ołówkiem. W tedy w mózgowym centrum analizatora mowy powstaje zakłócenie, a w rezultacie dochodzi do stopniowej redukcji fonetyzacji. Wykonując powyższe ćwiczenia należy używać książki łatwej lub już nam znanej.

 
REGRESJA to kolejny szkodliwy przy nauce szybkiego czytania nawyk. Jest to powracanie spojrzeniem podczas czytania do mało zrozumiałych słów lub zdań. Regresja może być mimowolna lub świadoma i celowa. U osób wolno czytających regresja jest bardzo częstym zjawiskiem – wykonują one 10-15 powrotów w niewielkim tekście zawierającym do 100 słów. Często pojawia się jako skutek braku koncentracji uwagi. Przy szybkim czytaniu uwaga jest skupiona i nie pozwala na poboczne myśli. Natomiast niezrozumiałe słowa czytelnik stara się zrozumieć na podstawie najbliższego lub dalszego kontekstu.

 

 

Aby pozbyć się nawyku regresji, można zastosować następujące metody:
– w czasie czytania przesuwać palcem, ołówkiem pod czytaną linijką tekstu
– podejść do tekstu z pozytywnym nastawieniem i nastawić się na szybkie czytanie
– na początek brać teksty o małym stopniu trudności
Wzrokowe ćwiczenie na regresję
Każda litera została połączona linią z jakąś cyfrą. Ćwiczenie polega na jak najszybszym prześledzeniu biegu tych linii. Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie.

 

Wzrokowe ćwiczenie na regresję
Kurs szybkiego czytania – poznaj praktyczne ćwiczenia

 

 

Od czego zacząć trening szybkiego czytania?

 

Warto sięgnąć po gotowe rozwiązania jakie znajdziesz w grach edukacyjnych z serii Akademia Umysłu. Programy Szybkie czytanie część 1 i część 2 są bardzo uniwersalne. Forma, w jakiej są „podane” sprawia, że są one przystępne zarówno dla młodego użytkownika, jak i dla starszych i bardziej wymagających. Są one proste i intuicyjne w obsłudze – właściwie nie trzeba się uczyć z nimi obcować. Forma gry umożliwiająca zdobywanie kolejnych poziomów powoduje, że łatwo utrzymać motywację użytkownika, co jest szczególnie ważne w przypadku młodych użytkowników, o których uwagę zabiega równocześnie bardzo wiele mediów.
Interesuje Cię, jak wygląda trening z takimi programami? Jeśli tak, to koniecznie zagraj w BEZPŁATNĄ grę edukacyjną rozwijająca umiejętność szybkiego czytania:
USUNIĘTE LITERY – graj >

Jak poprawić efektywność czytania ze zrozumieniem?

 

Sprawą absolutnie decydującą o skuteczności treningu jest umiejętność świadomego skupiania uwagi na lekturze. Czytając w tradycyjny sposób z pewnością wielokrotnie łapałeś się na tym, że Twoje oczy wciąż przeskakują po tekście, a Ty myślisz o czymś zupełnie innym. To właśnie Twoja koncentracja decyduje o sukcesie bądź porażce w trakcie uczenia się czy w pracy.
Ważnym czynnikiem umożliwiającym rozwój umiejętności szybkiego czytania jest wielość i różnorodność ćwiczeń. Pozwala to ćwiczyć różne aspekty szybkiego czytania i związanych z nim kompetencji. Dlatego jeśli zależy Ci na osiąganiu najlepszych rezultatów treningu warto sięgnąć po zestawy zawierające 3 programy z serii Akademia Umysłu: Pamięć, Koncentracja, Szybkie czytanie. Trening z wykorzystaniem 3 programów zapewnia najlepsze i najbardziej trwałe efekty.
ZAMÓW SWÓJ TRENING >

 

PODZIEL SIĘ

Udostępnij: Wydrukuj wpis

ILOŚĆ KOMENTARZY (0)

 Pozostało znaków