Temat utraty pamięci był w ostatnim stuleciu dość częstym motywem w filmach. Utrata pamięci odbiera możliwość sprawnego funkcjonowania lub funkcjonowania w ogóle. W raz z pamięcią tracimy naszą tożsamość, niemal przestajemy istnieć.
Przygotowaliśmy propozycję kilku filmów o utracie pamięci i mamy nadzieję, że Wam się spodobają.
Na początek kilka słów o samej amnezji.
Wyróżnia się jej dwa rodzaje: amnezję dysocjacyjną i organiczną.
- Amnezja dysocjacyjna to niemożność przypomnienia sobie czegoś, najczęściej ważnych wydarzeń życiowych, zwykle kilku pierwszych godzin po tragicznym wydarzeniu, ale również może się objawiać tym, że chory nie pamięta niczego poza określonym momentem z przeszłości lub zupełnie zapomina historii swojego życia.
- Amnezja organiczna może być następcza – chory nie jest w stanie zapamiętywać nowych informacji, wydarzeń oraz wsteczna, gdy nie pamięta wydarzeń, których był świadkiem, często kilku miesięcy, a nawet lat wstecz.
Amnezję zwykle wywołują urazy głowy, ale również silne leki uspokajające oraz alkohol.
Problem utraty pamięci w kinematografii jest traktowany bardzo różnie, począwszy od poważnego przedstawiania problemu, ludzkiej tragedii po zupełnie luźne, humorystyczne ujęcie.
W komedii romantycznej 50 pierwszych randek (2004) Henry Roth (Adam Sandler) gra weterana, który zakochał się od pierwszego wejrzenia w Lucy (Drew Barrymore). Umawiają się na spotkanie, jednak kiedy Lucy przychodzi, zupełnie nie pamięta kim jest Henry. Właściciel kafejki tłumaczy mu, że Lucy po wypadku samochodowym utraciła możliwość zapamiętywania wspomnień. Wszystko nowe wspomnienia znikają, w czasie gdy Lucy śpi.
Na podobny rodzaj amnezji cierpiał również inny filmowy bohater – Leonard Shelby z filmu Memento. Nie był on w stanie zapamiętać niczego, co działo się wcześniej niż kilkanaście minut przed chwilą obecną. Ostatnią rzeczą, którą pamiętał, była śmierć żony. W czasie napadu został zraniony w głowę, co prawdopodobnie przyczyniło się do zmian w jego mózgu. Ma jeden cel – odnaleźć i zabić mordercę żony. Jest to jednak trudne ze względu na jego stan. Film składa się z dwóch przeplatających się ciągów czasowych: odwróconego w czasie, od końca do początku i chronologicznego, dla odróżnienia w kolorze lub w czerni i bieli.
Film Zakochany bez pamięci (2004) przedstawia temat utraty pamięci na własne życzenie głównych bohaterów. Joel odkrywa, że jego wieloletnia dziewczyna Clementine, po rozpadnięciu się ich związku poddała się eksperymentalnej operacji doktora Howarda Mierzwiaka, polegającej na wymazaniu z pamięci wszelkich wspomnień o swoim byłym ukochanym. On postanawia zrobić to samo, jednak w czasie zabiegu, gdy wspomnienia Joela zaczynają stopniowo zanikać, przekonuje się, że wciąż kocha Clementine i tak naprawdę nie chce wyrzucać jej ze swojego umysłu.
Ponieważ maszyna do wymazywania wspomnień, która odgrywa tu kluczową rolę, wyrzuca z mózgu pacjenta najpierw najświeższe wspomnienia, historię związku głównych bohaterów, Clementine i Joela poznajemy od końca. Obserwacja pożycia dwojga młodych ludzi, począwszy od bolesnego rozstania, a skończywszy na zauroczeniu towarzyszącemu ich pierwszemu spotkaniu, jest nie tylko ciekawym zabiegiem dramaturgicznym. Ukazuje bowiem dobitniej przyczyny rozpadu związku bohaterów, uświadamiając widzowi, jak łatwo można się w miłości zagubić i zmarnować nawet najsilniejsze uczucie.
Źródło: Filmweb
Opisy filmów są krótkie, by nie zdradzić Wam wszystkich szczegółów. Zachęcamy do obejrzenia wszystkich tych filmów. A może znacie inne ciekawe tytuły?
ILOŚĆ KOMENTARZY (1)