Pamiętacie film Rain Man z Tomem Cruisem i Dustinem Hoffmanem? Ten film nie był po prostu wymysłem scenarzystów – historia została oparta o życie prawdziwego człowieka, geniusza z upośledzeniem umysłowym – sawanta.
Genialni głupcy
Tak kiedyś nazywani byli ludzie, którzy z jednej strony są upośledzeni np. autystycznie, a z drugiej mają niezwykłe zdolności, np. doskonałą pamięć. Większość ich zdolności dotyczy funkcji typowych dla prawej półkuli mózgu i ma charakter artystyczny (malarstwo, rzeźba), wizualny lub motoryczny (np. zręczności manualne lub orientacja przestrzenna).
Niektórzy sawanci mają zdolności językowe– potrafią w krótkim czasie opanować ogromną ilość słów i zagadnień gramatycznych z obcego języka, zwykle bez zrozumienia.
Częściej wykazują zdolności muzyczne (najczęściej używanym przez sawantów instrumentem jest fortepian) i rachunkowe (sawant jest w stanie podać w ciągu kilku sekund dzień tygodnia sprzed 4000 lat lub odtworzyć bardzo długi ciąg cyfr).
U niektórych sawantów pojawia się zdolność precyzyjnego odmierzania czasu z dokładnością porównywalną do zwykłych zegarów.
Hipotezy dotyczące sawantyzmu formułowane przez naukowców sugerują, że przyczyną upośledzenia jest uszkodzenie lewej półkuli mózgu i dominujących w niej procesów, które pobudzają prawą półkulę do zwiększenia aktywności w celu kompensacji utraconych funkcji. Potwierdziły to badania pneumoencefalograficzne mózgu z 1975 roku.
Niezwykłe zdolności
Pierwszy przypadek sawantyzmu został odkryty w 1789 roku przez Benjamina Rusha, znanego amerykańskiego psychiatrę, który opisał niezwykłe zdolności Thomasa Fullera. Pomimo znikomej znajomości matematyki, potrafił on na pytanie dotyczące liczby sekund, które przeżył przykładowy człowiek w ciągu 70 lat, 17 dni i 12 godzin, w ciągu kilkudziesięciu sekund udzielić bezbłędnej odpowiedzi – 2 210 500 800.
Do dzisiaj opisano około 100 przypadków upośledzonych geniuszy. W tym między innymi Kima Peeka, który był inspiracją do nakręcenia filmu Rain Man. Prawdziwy Rain Man znał na pamięć 12 tys. książek, wszystkie numery kierunkowe, kody pocztowe oraz przypisane do nich sieci telekomunikacyjne i telewizyjne. Urodził się w 1951 roku w Salt Lake City z uszkodzeniem mózgu i niedorozwojem. Czytał z prędkością 1 książki na godzinę i zapamiętywał niemal wszystko co przeczytał.
Inny znany sawant Daniel Tammet posługuje się 11 językami ponadto tworzy także swój własny – Mänti, oparty na estońskim i fińskim. Jest rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci 22 514 cyfr liczby pi. Bezbłędne podanie wszystkich cyfr zajęło mu 5 godzin i 9 minut. Pod tym linkiem znajdziecie serię filmów o Danielu po polsku>>
ILOŚĆ KOMENTARZY (0)